25 Shkurt 2024

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2022

- Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim prezanton raportin e saj të fundit të Tranzicionit 2021-2022. (Banka Qendrore e Kosovës, ora 9:30)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve dhe formimi i grupit punues si dhe njoftohet lidhur me vizitën zyrtare të Komisionit për Politikën e Jashtme të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport formon grupet punuese për shqyrtimin e projektligjeve që janë në procedurë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti voton Planin e Performancës për vitin 2022 të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit si dhe shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e bordit të Komisionit Kosovar të Konkurrencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:30)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli raporton para Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti për punën e ministrisë për vitin 2021 dhe planin e punës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti merr pjesë në aktivitetin e performancës së skijimit nga fëmijët e shkollave të ndryshme, në kuadër të programit "Drejt Malit". (Brezovicë, afër pistës së skiliftit, pranë “Hotel Molika”, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku paraqet qëndrimin në lidhje me punën 1 vjeçare të Qeverisë.  (selia qendrore e LDK-së, ora 12:00) 

- Komuna e Rahovecit në bashkëpunim me Agjencinë për Zhvillim Rajonal Jug organizon sesion informues lidhur me skemën e granteve të Ministrisë së Zhvillimit Rajonal për bizneset ekzistuese dhe për ndërmarrësit e rinj. (Salla e asamblesë komunale, ora 13:00)

-  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Ankesën nga Sindikata e Pavarur e Pylltarisë, Bujqësisë, Industrisë së Drurit, Mjedisit dhe Gjuetisë përkatësisht nga Sekretari i kësaj Sindikate. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kombëtarja U21 mban konferencë për media. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 14:00)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U17. (Kampi Nacional në Hajvali, fusha sintentike, ora 15:00)

- Partia Socialdemokrate mbanë aksion në sheshin "Skënderbeu". (pranë Teatrit Kombëtar, ora 15:30)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares A. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 16:00)

- Hapet ekspozita “Babylonian Vision - الرؤية البابلية”, nga artistja Nora Al-Badri. (Galeria 17, rr. Henrik Bariç, nr.10, Prishtinë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 21 mars 2022

- Me rastin e shënimit të Ditës së Pranverës do të filloj mbjellja e luleve dhe fidaneve nga Drejtoria e Parqeve në bashkëpunim me NP “Hortikultura”. (Parku i ri Dardania, ora 7:30)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Zyrës ligjore të Kryeministrit, Ministrisë së Arsimit, Ministrisë së Shëndetësisë, Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Ministrisë së Financave lidhur me përgatitjen dhe nxjerrjen e akteve nënligjore sipas Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon diskutimin për raportin e shkurtë “Pse qytetarët u detyruan ta blejnë vet Remdesivirin? - Si dështoi Ministria e Shëndetësisë për të siguruar remdesivirin për pacientët e prekur me Covid-19?”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Bujqësi - FAO do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Pyjeve. (Parku Nacional në Blinajë të Lipjanit, ora 11:00)

- Mbahet konferenca e përzgjedhësit të Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse në kuadër të grumbullimit për dy miqësoret e këtij muaji kundër Burkina Fasos dhe Zvicrës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

-  Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit për Ankesa të Mediave shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit për Ankesa të  Mediave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Perparim Rama nënshkrun një Memorandum Bashkëpunimi me Drejtorin e Përgjithshëm të SHSKUK-së Valbon Krasniqi, për ofrimin e shërbimit sa më efikas për pacientët e repartit të hemodializës së QKUK-së të cilëve në mungesë të hapësirave në QKUK, do të u ofrohet në shfrytëzim kati i sipërm në QMF në Kodrën e Trimave. (Objekti i vjetër të Komunës, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Botërore te sindromës Down do të vendosen 3 tezga ku do të jenë të vendosura gjithë produktet e DSK-së, të punuara nga anëtarët me sindromë, siç janë kartolinat, mjalti, qirinjë, çanta, fotografi etj. (Qendra e Prishtinës në sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)  

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Përparim Rama, bashkë me Drejtoreshen e Parqeve znj. Donika Çeta, si dhe nxënës e mësimëdhënës të shkollës fillore të mesme “Dardania” do t’i bashkohet aksionit të mbjelljes së luleve dhe fidaneve. (Paku Dardania, ora 12:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës mban një takim letrar në shenjë të 21 Marsit - Ditës botërore të poezisë, që organizohet tradicionalisht. (Objekti i ri i Lidhjes se Shkrimtarëve e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren greke, znj. Chryssoula Aliferi. (Kabineti i kryetarit, ora 13:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Mbahet konferencë me rastin e publikimit të raportit të shkurtër "Lufta në Ukrainë: Propaganda dhe Dezinformimi". (Salla 'Idriz Ajeti', kati II, Fakulteti i Filologjisë Univirsitetit te Prishtines, ora 13:00)

- Nën patronatin e Presidentës të Republikës së Kosovës znj. Vjosa Osmani Sadriu mbahet marrshi për shënimin e Ditës Botërore të sindromës Down nën moton “Ec Me Këpucët e Mia”. (Ndërtesa e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 13:30)

- Nën udhëheqjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni mbahet mbledhja e bordit të drejtorëve në të cilën do të prezantohet puna 100 ditëshe e qeverisjes në Gjilan, sikurse edhe planifikimi vjetor. (Komuna e Gjilanit, ora 15:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Pyjeve shfaqet dokumentari “Vrapo për Sharrin” në të cilin alpinistja dhe vrapuesja e njohur, Uta Ibrahimi, shpërfaq bukurinë, por edhe dëmtimin e malit Sharr, i cili po përballet me shumë probleme serioze si prerjet ilegale, zjarret, degradimi i parevokueshëm i florës, si dhe humbja e faunës përmes gjuetisë pa leje. (DokuKino në Prizren, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 18 mars 2022

- Në kuadër të Javes se Frankofonisë mbahet konferenca "Krijimi artistik, emancipimi dhe lufta". (Autostrada Hangar në Prizren, ora 9:00)

- Banorët e lagjes “Lakrishta”, “Qendra” dhe “Bregu i Diellit” mbajnë protestë kundër ndërmarrjes “Prishtina Parking”. (Para komunës së Prishtinës, ora 9:00)

-  Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Policinë Ushtarake në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale organizon konferencën vjetore ‘Forumi Rajonal i Dialogut dhe Bashkëpunimit’. (Hotel “Emerald”, ora 10:00)

- Banorët e lagjes “Kalabria” në Prishtinë mbajnë protestë për të kundërshtuar shfuqizimin e planit për lagjen e tyre. (Para komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton propozim vendimin e Qeverisë së Republikës se Kosovës për emërimin e anëtarëve të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dytë Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e dytë te Komiteti për Politik dhe Financa. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës  organizon konferencën për media, me rastin e pjesëmarrjes në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të Rinj Vuokatti 2022. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet promovimi i librit “Krimet e luftës kundër pacientëve dhe personelit mjekësor, të kryera nga forcat policore dhe ushtarake serbe në QKUK gjatë periudhës 1998-1999”. (Hotel Grand, ora 11:00)

- Federata e Basketbollit të Kosovës mban konferencë për medie lidhur me organizimin e Final 4 të Ligës Unike në konkurrencën e femrave dhe do të nënshkruhet kontrata për organizimin e kësaj ngjarje. (Zyrat e FBK-së, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim Kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer. (Pritja me ceremoni shtetërore, Sheshi Skënderbeu, ora 14:05)    
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim Kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer  mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:15)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim një delegacion nga Shtëpia e Bardhë. (Kabineti i Presidentës Osmani, ora 15:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer. (Kabineti i Presidentës Osmani, ora 16:10 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)
 

Ngjarjet e datës 17 mars 2022

- Grupi i Këshilltarëve të Lëvizjes Vetëvendosje!, Qendra Prishtinë, mban konferencë për gazetarë. (Oborri i ndërtesës se Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Në kuadër të Javes se Frankofonisë mbahet konferenca për projektet dhe sfidat e tyre për inxhinierët evropian. (Autostrada Hangar në Prizren, ora 10:00)

- Instituti “EdGuard” mban sesion informues rreth njohjes së mësimit paraprak. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Programi i USAID-it "Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt" në bashkëpunim me Fondacionin IPKO organizojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për garën “Sfida e Dizajnit 2022”. (Prishtina International Hotel në Veternik, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, pret në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde. (Zyra e kryetarit, ora 11:00)

- Shoqata e Gazetarëve Sportivë të Kosovës do të organizojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për gazetari sportive “Ali Shala”. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Përparim Rama do të jetë i pranishëm në aksionin për zhvendosjen e kiosqeve në rrugën “Muharrem Fejza”. (Lagja “Muharrem Fejza”, ora 12:30)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti themelon grupin e punës për hartimin e nismës legjislative “Projektligji për rregullimin e shërbimeve të ujit". (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, 13:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së ora 13:30)

- Në kuadër të Javes se Frankofonisë organizon Lexim dhe këngë rreth "Lahutës së Malcisë" në Abidin Krasniqi. (Amfiteatri Idriz Ajet në Universitet i Prishtinës, ora 18:00)

 

Ngjarjet e datës 16 mars 2022

- Në kuadër të Javes se Frankofonisë mbaht konferenca "Valorizmi i ndërsjellë i larmisë kulturore. (Autostrada Hangar në Prizren, ora 9:30)

-  Kuvendi i Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e papërfunduar nga seancat e kaluara. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Organizatat e shoqërisë civile KDI, D4D, D+, FOL dhe Çohu mbajnë konferencë për media lidhur me shqyrtimin e projektligjit për financimin e subjekteve politike. (Sheshi "Skenderbeu", pranë një instalacioni si kulete të madhe që është vendosur aty, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 210-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Këshillit, ora 10:00 - takim mbahet përmes formës online)

- Vazhdon dita e dytë e konferencës “Në mbrojtje të demokracisë: Gjithëpërfshirja ka rëndësi”, organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik me rastin e Javës së Gruas. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Ministria e Vetëqeverisjes Lokale e Maqedonisë së Veriut, në koordinim me Zyrën e Bashkimit Evropian organizon Forumin Konsultativ. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 10:30)

- Promovohet libri “Sovraniteti versus Integriteti” i autorit Arben Çejku. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Shtëpia e Evropës në Kosovë hap ekspozitën “Konceptimi simbolist i peizazheve”, të piktores Milica Miletiq. (Shtëpia e Evropës në Mitrovicë e Veriut, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 15 mars 2022

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Sigurimin Shëndetësor, Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Shëndetësi, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Shërbimi i sigurimit fizik në Korporaten Energjetike të Kosovës organizon protestë me kërkesë realizimin e të drejtave të punëtorëve si dhe rikthimi i deparatamentit të sigurisë fizike në korporatë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik më mbështetjen e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar organizon konferencën dyditore të dhjetvjetorit të Javës së Gruas. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore shënon Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat e Konsumatorit me temë "Mbrojtja e konsmatorit dhe ngritja e çmimeve në Kosovë". (Hotel Sirus, ora 10:00)

- Në kuadër të edicionit të 22-të programit të Javës së Frankofonisë mbahet ngjarja për vlerat evropiane të sportit nga trashëgimia e Greqisë së lashtë deri të Perre de Coubertin. (Autostrada Hangar, baya e ITP, ish KFOR-i gjerman në Prizren, ora 10:00)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës dhe shqyrton Projektligjin për ekzekutimin e sanksioneve penale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Qendra Burimore për Personat e Zhdukur do të shënojë 5 vjetorin e themelimit. (Ambientet e QBPZH-së, ora 10:00)

-  Lëvizja FOL mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit “Performanca e sistemit Prokurorial dhe Gjyqësor në luftën kundër korrupsionit gjatë vitit 2021”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të mbahet debat parlamentar lidhur me rritjen çmimeve. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Demokracia Plus organizon tryezën e diskutimit me temë "Përmirësimi i zbatimit të drejtësisë procedruale në gjykatat themelore të Kosocës, sfidat dhe mundësitë". (Swis Diamond Hotel, ora 11:30)

- Organizata jo-qeveritare KVRL nga Hani i Elezit organizon protestë gjithëpopullore për "Ngritjen e Çmimeve". (Përballë komunës së Hani të Elezit, ora 15:00)

- Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi ndërmjet Play International dhe Komitetit paralimpi. (Autostrada Hngar në Prizren, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama dhe ambasadori i Norvegjisë në Kosovë Jens Erik Grondahl nënshkruan një Memorandum Bashkëpunimi në mbështetje të kapaciteteve dhe efikasitetit të Kabinetit të Kryetarit, për zbatimin e një agjende reformuese dhe përparimit të agjendës komunale në fushën e krijimit te politikave, planifikimit dhe zhvillimit e bashkëpunimit me institucionet tjera publike, te ndërlidhura për se afërmi me Komunën. (Ndërtesa e Komunës, ora 16:00)
 


 

Ngjarjet e datës 14 mars 2022

- Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese në të cilën shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Pronari i qendrës Plus Market nga Ferizaj mban konferencë për media lidhur me bllokimin nga Departamenti i Pronës Intelektuale të një kamion me Coca Cola e cila është importuar nga Shqipëria. (Terminali Holandez në Prizren, ora 10:00)  

- Shoqata e Transportit Rrugor Të Udhëtarëve do të bëjnë dorëzimin e padisë për anulimin e vendimit të Ministrisë dhe Kërkesës për shtyerjen e ekzekutimit të vendimit. (Pallati i Drejtësisë para objektit A, në Hajvali, ora 10:00)

- Inaugurohet Instituti i trajnimit profesional KTC dhe qendrës së tij të resurseve franceze për gastronominë. (Instituti i Aftësimit profesional KTC në Fush Kosovë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301​, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Projektligjin për turizmin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Oda e Afarizmit të Kosoves mban konferencën e jashtëzakonshme për media me temë "Sfidat e bizneseve në përmbushje të kontratave publike". (zyret e OAK-ut, ora 14:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës në bashkëpunim me Ambasadën e Francës dhe Kolegjin AAB mbajnë nesër konferencën 'Diplomacia e Sportit'. (Kolegji AAB në Fushë Kosovë, ora 15:00)

- Prokurori i Shtetit organizon konferencë të jashtëzakonshme lidhur me operacion e koduar me emrin “Pika”, që është zhvilluar në rajonin e Gjakovës dhe të Prizrenit. (objekti i Prokurorit të Shtetit, kati tretë, salla e takimeve të KPK-së, ora 15:00)

- Shoqata Kulturore “Iliria”, Ambasada e Sllovenisë në Prishtinë dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës do të organizojnë simpoziumin me temën “Familjet fisnike shqiptare në Kopërin venedikas”. (Biblioteka Kombëtare, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 13 mars 2022

- Shoqata e Transportit Rrugor të Udhëtarëve mban takim me operatorët e transportit rrugor të udhëtarëve lidhur me vendimin e MMPHI për përcaktimin e çmimores në transportin ndërurban të udhëtarëve me autobusë, për kategoritë e veçanta të shoqërisë siç janë: fëmijët, studentët, invalidët e luftës, invalidët e punës dhe pensionistët. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Ambasada e Francës organizon ceremoninë e hapjes se edicionit te 22-të programit të Javës së Frankofonisë në Kosovë. (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 12 mars 2022

- Kryetari i Komunës Ilir Ferati se bashku me puntorët e Komunës së Istogut do të bëjnë homazhe tek arkivoli i Ish Kryetarit Haki Rugova. (Holli i Shtëpisë së Kulturës në Istog, ora 9:30)

- Komuna e Istogut mban mbledhje Komemorative në ndërim të jetës dhe vepres ss ish kryetarit të Komunës, Haki Rugova. (Amfiteatri i shtëpisë së Kulturës "Adem Jashari" në Istog, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit të ish kryetarit të Komunës së Istogut, Haki Rugova. (Varrezat e fshatit Cerrcë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 11 mars 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministren e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock, do të marrin pjesë në inaugurimin e parkut të ri “Selac Windpark” në fshatin Selac dhe Bajgorë të Komunës së Mitrovicës. (Selac/Bajgorë, ora 8:15)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit, pret në takim Komisionin për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë ku edhe do të nënshkruhet një marrëveshje bashkëpunimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës të Shërbimit Civil të Kosovës shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës të Shërbimit Civil të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim formon grupet e punës për monitorimin e Ligjeve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon takim koordinues me Komunat e rajonit të Prishtinës, përfaqësuesit  e OSBE-së, Ministrin e MAPL Elbert Krasniqi, drejtorin e AKK Sazan Ibrahimi, si dhe përfaqësues tjerë komunal, me qëllim të fillimit të ndërtimit të një bashkëpunimi të frytshëm ndër-komunal. (Hotel “Amazon” në fshatin Milloshevë, ora 10:00)

-  Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, së bashku me homologun nga Mbretëria e Danimarkës, ministrin Nick Haekkerup, mbajnë konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate mbanë aktivitet në sheshin "Skënderbeu" (pranë Teatrit Kombëtar, ora 15:00)   

Ngjarjet e datës 10 mars 2022

- Drejtori i Departamentit për Siguri Publike, Mensur Hoti dhe Drejtori i Hetimeve të Policisë, Arben Paçarizi raportojnë para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ministrin e Drejtësisë të Danimarkës, Nick Hækkerup. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Instituti i Prishtines per Studime Politike do të mbajë tryezë diskutimi me temë "Ndikimi politik i pandemisë COVID-19 në Kosovë". (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” do të shënojë 9 vjetorin e  themelimit. (Mjediset e universitetit, salla A34,  ora 11:00)

- Kryeministri  i Republikës së Kosovës, Albin Kurti bashkë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, vizitojnë fabrikën “ Floil”. (Fabrika “ Floil”, Gjilan, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit të posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese lidhur me shqyrtimin e nominimeve të kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese dhe lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 14:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, mban sot (e Enjte),  konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mbanë konferencë për media në lidhje me krizën e rritjes së çmimeve të produkteve. (zyret qendrore të PSD-së, ora 16:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj.Donika Gërvalla- Schwarz do ta mirëpres sot në Aeroportin Ndërkombëtar "Adem Jashari", ministren e Jashtme të Gjermanisë znj.Annalena Baerbock. (Aeroporti "Adem Jashari", ora 16:30)

-  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim ministren e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock. (Kabineti i Presidentes, ora 17:30)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine Butel, do t'ia dorëzojë medaljen Komandant i Legjionit të nderit, Qëndrim Gashi ish-ambasador i Republikës së Kosovës në Francë. (Rezidenca e Francës, ora 18:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ministren e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:30 - pas takimit do të ketë konferencë të përbashkët për media)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock mbajnë konferencë të përbashkët për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪19:45) 

Ngjarjet e datës 9 mars 2022

- Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi raporton para Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me punën dhe sfidat e Ministrisë, roli mbikëqyrës i Ministrisë në raport me SHSKUK –në dhe strategjin Legjislative e Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin e Komisionit Funksional në Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Sigurimin Shëndetësor, raportin e Komisionit Funksional në Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Shëndetësi, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- OJQ EcoKosWomen organizon hapjen e panairit me produkte të grave në agrobiznes. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon tryezën e diskutimit, ku do të prezantohen të gjeturat e raportit tonë “Sfidat e komunave në menaxhimin e investimeve, shpenzimeve, të hyrave dhe pronave". (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet debati publik me temën “Dhuna psikologjike, si formë e dhunës ndaj grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- EC Ma Ndryshe në bashkëpunim me Ministrinë e Administratës dhe Pushtetit Lokal organizojnë debat publik rreth procesit të hartimit të Planit Nacional të Veprimit në kuadër të Open Government Partnership. (Restaurant "Marashi" në Prizren, ora 11:00)

- Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, mban nesër (e mërkurë),  konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën do të shqyrtohet dhe miraohet rekomandimi për regjistrim të partisë politike “Guxo” dhe partisë politike “Bashkimi për Ndryshim Anamorava”. (Objekti i KQZ-së, ora 13:30) 

Ngjarjet e datës 8 mars 2022

 - Kuvendi i Komunës së Mitrovicës mban seancë solemne kushtuar "8 Marsit - Ditës së Gruas". (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kolektivi "Marshojmë s'festojmë" organizon marshin protestues në kundërshtim të vrasjes së grave në Kosovë. (Tek Pallati i Drejtësisë në Hajvali, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të performances “Optimizimi i resurseve njerëzore dhe pajisjeve teknike mjekësore për t’iu përgjigjur nevojave të pacientëve me COVID-19”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizojnë diskutimin për lidhjen ndërmjet të drejtave pronësore dhe dhunës në familje, me fokus në komunitetet pakicë. (Lagja 029 (afër Fidani Center), Fushë Kosova, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë - EULEX dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizojnë diskutimin për lidhjen ndërmjet të drejtave pronësore dhe dhunës në familje, me fokus në komunitetet pakicë. (Lagja 029 afër Fidani Center në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Drejtoria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Komunën e Rahovecit bën prezantimin i cili ka për qëllim informimin tuaj lidhur me sigurimet bujqësore duke synuar rritjen e njohurive tuaja mbi sigurimet bujqësore. (Salla e Kuvendit Komunal Rahovec, ora 11:00)

- Kuvendi i Komunës së Gjilanit organizon seancën për nder të 8 Marsit - Ditës Ndërkombëtare të Gruas". (Objekti i Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 13:00)

- OJQ 'You can do" mban një protestë paqësore për të kërkuar të drejtat për femrat me nevoja të veçanta te mos diskriminohen por të trajtohen të barabarta me pjesen tjetër të shoqerisë. (Para ndërteses së Qeverisë, ora 13:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal organizon një tryezë ku do të diskutohet me institucionet gjegjëse lidhur me Piraterinë, Portalet që shpërndajnë fake news dhe propagandë, IPTV të cilat shpërndajnë fake news dhe propagandë, Bllokimi i mundësisë së hapjes së mediave pro agjendës ruse në internet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës ku në rend të ditës është Shqyrtimi për votimin e përjashtimit të Rusisë dhe Bjellorusisë nga Asociacioni i Zyrtarëve Zgjedhorë Europian. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Ambasadën Holandeze organizon ngjarjen "10 Rrëfime - Jo kuotë, por vlerë". (Kino Armata, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 7 mars 2022

- Ora e parë mësimore i kushtohet Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Të gjitha shkollat e Kosovës)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me ministren e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla-Schwarz lidhur me zhvillimet dhe veprimet pas fillimit të luftës në Ukrainë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Me rastin e 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, organizon përuron pllakën në shtëpinë e familjes së Ibrahim Gashi, ku gjatë viteve 1991-1998 është zhvilluar procesi mësimor për nxënësit e shkollës së mesme të muzikës “Prenk Jakova” në Prishtinë. (Shtëpia e familjes së Ibrahim Gashi, ora 9:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, vizitojnë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Elena Gjika”. (Shkolla "Elena Gjika", ora 9:45)

- Në kuadër të shënimit të Epopesë së UÇK-së, Liga e Veteranëve të Futbollit të Kosovës nën patronatin e Federatës së Futbollit të Kosovës e organizon turneun “Të gjithë vëllezërit së bashku”. (Nisja e ekspedites se ekipeve pjesëmarrëse nga Prishtina për në Prekaz, ora 10:00)

- Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës organizon akademi përkujtimore kushtuar jetës dhe veprës së profesorëve të Departamentit të Historisë, Prof. Dr. Skënder Rizaj, Prof. Dr. Muhamet Terrnava, Prof. Dr. Masar Rizvanolli, Prof. Dr. Bedrush Shehu, Prof. Dr. Drita Gunga Bakia, Prof. Dr. Shukri Rrahimi, Prof. Dr. Muharrem Sopi, Ma. sc. Nait Ipqiu të cilët kanë ndërruar jetë gjatë pandemisë. (Fakulteti Filozofik, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon aktivitet për nder të 7 Marsit, Ditës së Mësuesit. (Shkolla e Arteve, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi kryesor për nder të 7 Marsit ku edhe do të ndahet çmimi “Shaban Jashari” për mësimdhënësin e dalluar. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë e jashtëzakonshme për shënimin e 7 Marsit - Ditës së Mësuesit. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Organizata joqeveritare dhe Institucionet e Kosovës organizojnë një protestë solidarizuese me popullin e Ukrainës, i cili po përballet me agresionin nga Rusia. (Sheshi “Skënderbeu” Prishtinë, ora 12:00)

- Federatës së Futbollit të Kosovës fillon turneun organizon turneun “Të gjithë vëllezërit së bashku”. (Kampi Edukativ Nacional në Hajvali, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për markat tregtare dhe Projektligji për mbrojtjen e sekreteve tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Kolektivi "Marshojmë s'festojmë" organizon konferencë për media në të cilën do të shpalosën detajet e manifestimit të 8 marsit në Kosovë, marshit protestues kundër vrasjes së grave  i cili mbahet në Prishtinë dhe komunat tjera. (Tek sheshi "Zahir Pajaziti", ora 14:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të mbahet debat parlamentar lidhur me pabarazinë gjinore të grave në shoqëri. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

- Mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve” me një koncert në Skënderaj. (Sheshi “Adem Jashari” në Skenderaj, ora 18:00)

- Me rastin e 24 vjetorit të Epopesë së UÇK-së behët ndezja e flakadanëve. (Në 7 zonat e UÇK-së dhe në Kazermën Adem Jashari, ora 18:00)


 

Ngjarjet e datës 6 mars 2022

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama se bashku me bashkëpunëtorë bejnë homazhe te varrezat e Familjes Jashari në Prekaz. (Prekaz, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:45)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama se bashku me bashkëpunëtorë bejnë homazhe të varrezat e Dëshmorëve në Prishtinë. (Velani, ora 10:00)

- Me rastin e 24 vjetorit të Epopesë së UÇK-së mbahet instalacion me fotografi dhe video: Historia e 5, 6 dhe 7 marsit. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Dr. Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varrezat e Familjes Jashari në Prekaz, me rastin e 24 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. (Prekaz, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhen homazhe te varrezat e dëshmorëve, për nder të Epopesë së UÇK-së. (Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës ogranizon ceremoninë e dekorimit të gazetarit të njohur britanez Vaughan Smith i cili ka prodhuar edhe filmin “The Valley” i cili paraqet luftën e fundit në Kosovë. (Objekti i Komunës së Vjetër, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama se bashku me bashkëpunëtorë bejnë homazhe të varrezat e Dëshmorëve në Koshare. (Koshare, ora 14:30)

- Me rastin e 24 vjetorit të Epopesë së UÇK-së mbahet Akademi përkujtimore. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 5 mars 2022

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Kryetarin e Kuvendit te Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi. (Kabineti i Presidentes, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kuvendi i Komunës së Gjilanit mban seancë solemne me rastin e shënimit të 24 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.​ (Kuvendi Komunal i Gjilanit, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës dhe kryeministri Albin Kurti marrin pjesë në Ceremoninë e Rreshtimit te Njësive Ushtarake te Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kolegji AAB organizon promovimin e dy librave “Nga Pavarësia në Pavarësi”, i autorit Ferhat Dinosha, botim i Shtëpisë Botuese AAB, dhe “Kronika nga Lugina”, i autorit Baki Rexhepi, mësimdhënës në Kolegjin AAB. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca do të marrin pjesë në Seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, që do të mbahet me rastin e shënimit të “Epopesë së UÇK-së”. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën solemne me rastin e shënimit të 24 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.​ (Ndërtesa e Kuvendit, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon Ditën e hapur për qytetarët e Republikës së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetarja e Forumit të Gruas së Degës së LDK-së në Gjilan, Valentina Bunjaku Rexhepi mban aktivitet për nder të shënimit të 32-vjetorit të LDK-së. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 4 mars 2022

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca takohet me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Mbahet Konferenca e Rektorëve të Universiteteve Publike me temën “Universitetet publike dhe profilizimi i studimeve të larta”. Konferenca mbahet në 9-vjetorin e themelimit të tri universiteteve publike në Mitrovicë, Gjilan dhe Gjakovë. (Universiteti “Isa Boletini” në Mitrovicë, ora 10:00)
 
- Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca dhe kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi mban konferencë e përbashkët për media e të dy kryetarëve. (Holli i Kuvendit, ora 10:45)

- Kryeministri  i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti pret në takim Kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Kryetari i Degës së LDK-së në Gjilan, Lutfi Haziri mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, ora 11:00)

- Eurodeputetja dhe raportuesja e përhershme për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel, do të mbajë konferencë për shtyp. (International Business College Mitrovica në Mitrovicën e Jugut, ora 16:00)

- Drejtoria e Sportit të Komunës së Prishtinës organzion ceremoninë e përzgjedhjes së Laureatëve për vitin 2021. (Salla e kuqe e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 3 mars 2022

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Raportuesen për Kosovë në Parlamentin Evropian, znj. Viola von Cramon. (Kabineti i kryetarit, ora 9:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës do të mblidhet në seancë të rregullt plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban tryezë diskutimi lidhur me ecurinë dialogut Kosovë-Serbi nën drejtimin e Qeverisë Kurti. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë, KOMRA Rrjeti i Pajtimit dhe Mediacentar organizon një diskutim në nivel ekspertësh mbi rolin dhe praninë e mediave si provë dhe të gazetarëve si dëshmitarë para Tribunalit Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë. (Përmes platformës Zoom -https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_nogYLoWRRVeLInPiMIyDCg, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së Çmimit për Media në lidhje me bashkëjetesën multi-etnike. (Libraria kafeteria “Dit e Nat”, ora 11:00)

- Oda Ekonomike Gjermano Kosovare organizon publikimin e raportit “Transporti rrugor ndërkombëtar i mallrave” në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) organizon ceremoninë Laureatët e Vitit 2021. (Hotel Emerald, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 2 mars 2022

- Kuvendi i Komunës së Mitrovicës mban mbledhjen solemne kushtuar "Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, rënies heroike të Komandantit legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë të rënëve për liri". (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 9:00)

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës mban punimet e Konferencës Ndërkombëtare me temë “Marrëveshja në mes të Kosovës dhe Danimarkës për transferimin e të burgosurve në Kosovë: Implikimet në Standardet e të Drejtave të Njeriut”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile dhe Pojektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështje penale. (Ndërtesa e Kosovës, salla N303, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin Vjetor të Shpenzimeve të Kuvendit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Shëndetësi, Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Sigurimin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknoligjisë dhe Inovacionit në bashkëpunim me Zyrën Ndërlidhëse Greke në Prishtinë, organizojnë ceremoninë e prezantimit të romanit “Ditë e re” të autorit Nikos Chrysos. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 1 mars 2022

- Me rastin e shënimit të 1 Marsit - Ditës Ndërkombëtare të Përdoruesve të Karrocës, me moton ‘’Sot lëvizim bashkë!’’,  Handikos organizon aktiviteti të ndryshme. (Sheshi ‘’Zahir Pajaziti’’ dhe ‘’Ibrahim Rugova’’, ora 8:00)

- Qendra AIRE organizon takim mbi Statistikat Gjithëpërfshirëse, Efektive dhe Transparente për Kthimin e Pasurisë si një mjet kyç për luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, takim ky në të cilin do të mbledhen së bashku gjyqtarë dhe prokurorë, si dhe këshilltarë dhe bashkëpunëtorë të institucioneve gjyqësore nga Ballkani Perëndimor. (Hoteli Emerald, ora 9:15)

- Ministria e Drejtësisë në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian dhe Këshillin e Evropës organizon takim me qëllim të lansimit të Raportit: Vlerësimi Krahasues i të dhënave mbi funksionimin e sistemit të drejtësisë në Kosovë (2014 – 2020), mbështetur nga Projekti KoSEJ II. ( Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministri i MMPHI, Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit të auditimit të performances “Vlera për para në ndërtimin e rrugeve lokale dhe rajonale”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon një tryezë me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare “Zero Diskriminim”. Avokati i Popullit, Naim Qelaj do të hap edhe fushatën vetëdijesuese me moton “Barazi për të gjithë”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Raportin për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për infrastrukturën kritike, si dhe shqyrton Nismën Legjislative për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë se Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë aktivitet pranë Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. (Objekti i ministrisë në rrugën Ukshin Hoti, kompleksi "Ramiz Sadiku", ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton Planin e Performancës për vitin 2022 të Komisionin e Pavarur për Miniera dhe Minerale, Planin e Performancës për vitin 2022 të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Lëvizja FOL mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit “Komunat nuk zbatojnë Udhëzimin Administrativ të MAPL-së Nr.02/2019”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Raportin me amendamente të grupit punues për Projektligjin për Mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do ta vizitojnë QKMF 11 me rastin e ofrimit të këtij shërbimi për të parë nga afër kujdesin që u ofrohet qytetarëve të Prishtinës, gjegjësisht pacientëve me sëmundje kronike. (QKMF 11, rr. Abdyl Frashëri, lagjja e Muhaxherëve, ora 13:15)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Planin e Punës së Komisionit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:30)
 

Ngjarjet e datës 28 shkurt 2022

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Personave të Dhunuar gjatë Luftës Çlirimtare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti për Politika Sociale Musine Kokalari do të mbajë tryezë diskutimi me temë "Monitorimi i Politikave Sociale në Kuvendin e Kosovës: Mbikëqyrësi Social: angazhimi i deputetëve për politikat sociale". (Orion Center, ora 10:00)

- Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi takohet me Ministren e Administratës Publike dhe Pushtetit Lokal të Malit të Zi, Tamara Srzentić. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal i Rahovecit mban mbledhjen te dytë e rregullt. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton në parim Projetligjin për Pronën Publike, Projektligjin për Kompenzimin e Viktimave të Krimit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe në Likoshan. (varrezat në Likoshan, ora 12:20)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla pret nesër në një takim ministrin e Jashtëm të Hungarisë Péter SzijjártÏŒ. (Ndërtesa e MPJD-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00) 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ndarjen e Çmimit Kombëtar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe çmimet tjera vjetore për letërsi. (Kabineti i Ministrit, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Jashtëm të Hungarisë Péter SzijjártÏŒ mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e MPJD-së, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti merr pjesë në Samitin për Investime në Ballkanin Perëndimor 2022, në Londër.

​ 

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në takimin e Këshillit Ministror për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00) 

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për vitin 2022. (Ndërtesa e Kosovës, salla N302, ora 9:00)
    
- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport prezanton analizën për Projektligjin për Agjencinë e Kosovës për Akreditim nga eksperti ndërkombëtar, Bastian Baumann, i angazhuar nga projekti HERAS+. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)
 
- Grupit për Studime Juridike dhe Politike mban konferencë për media me temë “Trajtimi i rasteve të keqpërdorimit në prokurim publik nga gjykatat dhe prokuroritë në Kosovë”. (Zyrat e GLPS, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën do të mbahet debat parlamentar në lidhje me zhvillimet në dialogun Kosovë - Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna mban konferencën e rregullt për medie. (MASHTI (Kati I), ora 12:00)
    
- Grupi organizativ i protestës “Asnji cent ma shumë”, protestojnë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 12:00)  
    
- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Filarmoninë e Kosovës dhe Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, organizojnë ceremoninë përkujtimore në shënim të 40 vjetorit të vdekjes së kompozitorit të mirënjohur shqiptar, Rexho Mulliqi. (Fakulteti i Arteve në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2022

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencë në lidhje me Reformën e Administratës Publike në Kosovë, sfidat si dhe zgjidhjet potenciale ku do të marrin pjesë dhe kryeministri Albin Kurti, Tomas Szunyog, shef i Zyrës së BE-së. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

Mbahet seanca e Kuvendit Komunal të Gjilanit. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës organizon tryezën me temën “Gjendja aktuale në sektorin e shëndetësisë – Kemi apo nuk kemi sistem shëndetësor funksional? – Kahja e reformës së nevojshme”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Grupi organizativ i protestes "Asnji cent ma shumë" mban konferenceë për media për protesten "Asnji cent ma shumë!" kundër shtrejtimit te rrymes. (Pranë ndërteses se Qeverisë, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarura të Punëtorëve të Ferronikelit dhe punëtorët e kompanisë “NewCo Ferronikeli” protestojnë para objektit të Qeverisë së Kosovës. (Sheshi “SKënderbeu”, ora 12:00)

- Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve organizon protestë kundër zhdukjes së qenve endacakë. (Para Komunës së Ferizajt, ora 12:00)

- Organizata “ETEA” organizon takim mes nxënësve dhe drejtores së Arsimit në Komunën e Prishtinës, Besianë Musmurati.  Tema e diskutimit: Libri dhe arsimi. (Qendra “Libart”, biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Dardani, ora 13:00)

- Qendra per Mesim ne Distance mban një panel diskutimi mbi mësimin në distancë. (https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_KExfB-THQ_2M5iBoB_08ag?fbclid=IwAR32r4lkOIvWoM7nWOtcgdP3D0-CklQlUr51Hp8Z08Y9MMK6wo28W154s5U, ora 13:30)

- KFOR-i dhe Qendra Kombëtare e Transfuzionit të Gjakut të Kosovës organizojnë një aksion për dhurimin e gjakut. (Kampi Qendror i KFOR-it “Film City”, ora 14:30)

- Organizata “ETEA”  organizon takim me shkrimtarin Nazmi Rrahmani. Do të diskutohet për letërsinë dhe “Rilindjen”. (Qendra “Libart”, biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Dardani, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2022

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Draft Planin e punës së Komisionit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon konferencën "Luftimi i dezinformatave me bazë gjinore". (Vendum, ora 9:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Draft Planin e punës së Komisionit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni takohet me shefin e misionit të EULEX, Lars-Gunnar Wigemark. (Zyra e Kryetarit, ora 10:00)

- Komisioni për Integrim Evropian, në bashkëpunim me Institutin EPIK, do të organizojë tryezë me temën: “Presidenca Franceze e Këshillit të Bashkimit Evropian”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 10:00)

- Instituti Epik në bashkëpunim me Komisionin për Integrim Evropian të Kuvendit të Kosovës, do të mbajmë tryezën e radhës “Presidenca Franceze e Këshillit të Bashkimit Evropian”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere cakton Grupin Punues lidhur me Projektligjin për Borxhin Shtetëror dhe Garancitë Shtetërore. (Ndërtesa C203, ora 10:00)

- Kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat te Kosovës dhe pagën minimale në vend. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)
 
- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e pranim dorëzimit të donacionit në shkollën "Musa Zajmi". (Objekti i shkollës "Musa Zajmi", ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)
 
- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e pranim dorëzimit të donacionit të pajisjeve IT dhe mobilje në gjimnaz në Shillovë. (Shillovë, ora 12:30)

- Federata e Futbollit të Kosovës do të mbajë konferencë për media. (Hotel Emerald, ora 13:00)

- OJQ "You can do" promovon librin "Dritë shpirti'', liber me ese mbi diskriminimin ndaj personave me nevoja të veçanta, te mbledhura nga gara për ese e YouCanDo-së. (Bibloteka Kombëtare, ora ora 13:00)

- AVONET organizon performancën me temën: “Perfomancë kundër informalitetit dhe mungesës së kontrollit të cilësisë në tregun e brendshëm së Kosovës”. (MTI, lagja e Spitalit, ora 13:00)

 

Ngjarjet e datës 22 shkurt 2022

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes miraton Planin e Punës së Komisionit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Kryeministri Albin Kurti, Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gërvalla, deputetë të Kuvendit të Kosovës, si dhe përfaqësues të shoqërisë civile marrin pjesë në hapjen e tryezës “Tryeza e Rrumbullakët mbi të Drejtat e Diasporës”. (Ndërtesa e Kryeministrisë, salla P38, ora      10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine Butel viziton Komunën e Prizrenit, ku do të pritet nga kryetari Shaqir Totaj. (Zyra e kryetarit të Komunës së Prizrenit, ora 10:30)

- Lëvizja FOL mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit “Shkarkimi i paligjshëm i të punësuarve në sektorin publik – pasojat në buxhetin e shtetit”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Agrobiznesi “99 Lule - Çajra Organike”, Caritas-i Zviceran - projekti SIRED në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizojnë inaugurimin e linjës së re për përpunim të bimëve mjekësore e aromatike në agrobiznesin “99 Lule” në Slivovë të Prishtinës. (Fshati Slivovë, Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim imzot Jean-Marie Speich - Nunci apostolik i Vatikanit, përgjegjës për Kosovë. (Kabineti i kryetarit, ora 12:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit) 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Prokuroria Themelore  në Pejë mban konferencë të jashtëzakonshme për media lidhur me aksionin e zhvilluar sot në koordinim me  Policinë  e Kosovës (Drejtoria për hetimin e krimit të organizuar)  ku janë arrestuar dhjetëra persona për veprën penale fajdeja. (Objekti i Prokurorisë Themelore në Pejë, rruga:  “Hasan Cermaxhija” pa nr., ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2022

 - Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon diskutimin "Mekanizmat për Financimin e Mediave në Gjuhët e Pakicave Etnike". (Vendum, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Finlandes, Pia Stjernvall dhe të Ngarkuarin me Punë, Johan Schalin. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- anulohet - Grupi Protestoj mban konferencë për media lidhur me protestën "Asnji cent ma shumë!". (Pranë ndërteses se Qeverisë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbi mënyrën e përcaktimit të të hyrave të lejuara nga operatoret e rregulluar në sektorin e energjisë elektrike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

 

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- Ndahen certifikata për zyrtarët e Autoritetit Kosovar të Konkurrencës dhe për zyrtarët e Komisionit të Ndihmës Shtetërore dhe Departamentit të Ndihmës Shtetërore. (Hotel “International”, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 15:00)

 

 

Ngjarjet e datës 18 shkurt 2022

- Federata e Notit e Kosovës organizon garën e radhës Kupa “Zahir Pajaziti” në not në pishina të shkurta 25m. (Pishina “Zenit” në Prugoc, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2022

- Me rastin e shënimit të 14 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës behët ngritja solemne të flamurit të Republikës së Kosovës me pjesëmarrjen e Presidentes, Kryetarit të Kuvendit, Kryeministrit dhe KOMFSK. (Oborri i ndërtesës së Qeverisë, ora 8:00)  

- Për nder të Ditës së Pavarësisë, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon pritje për qytetarë. (Objekit i Komunës së Rahovecit, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani - Sadriu, Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe Kryeministri Albin Kurti vendosin kurora në Kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz. (Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 9:10)

- Komuna Ferizaj dhe Plus Market në bashkëpunim me prodhuesit vendor organizojnë marshin në nderim të dëshmorëve të kombit. (Sheshi para komunës së Ferizajt, ora 9:30)  

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historit Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 14 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. (Velani, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit bën homazhe tel varrezat e dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani - Sadriu, Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe Kryeministri Albin Kurti vendosin kurora tek varri i ish Presidentit, Dr. Ibrahim Rugova dhe tek varri i veprimtarit Adem Demaçi. (Velani, ora 10:30)
 
- Për nder të Ditës së Pavarësisë mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)  

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv për fëmijë. (Teatri i Qyteti të Gjilanit, ora 11:00)

- Kuvendi i Komunës së Istogut mban seancë solemne për nder të pavarësisë. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal, ora11:00)

- Liga e Veteranëve të futbollit kosovar, së bashku me tifo-grupin Dardanët, për ditën e Pavarësisë së Kosovës, organizojnë turne në të cilin do të marrin pjesë Kombëtarja e veteranëve të Kosovës,  Kombëtarja e veteranëve të Shqipërisë dhe Kombëtarja e veteranëve të Greqisë. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 11:30)

- Udhëheqes të Komunës së Istogut bejnë homazhe të varri i Presidentit Rugova si dhe te lapidari i dëshmorëve të kombit. (Istog, ora 11:30)

- Mbahet parakalimi i kuadrateve të ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Policisë së Kosovës. (Bulevardi “Nëna Terezë”,  ora 12:00)

- Komuna e Rahovecit organizon programi festiv. (Shtëpia e Kulturës ”Mensur Zyberaj” në Rahovec, ora 12:00)

- Promovimi i librit “78 Ditë Bombardime të NATO-s”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 14:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës organizon përmbylljen e konkursit të fotografisë "Colours of Albanians 2022", bashkëorganizim ky me Ministrinë për Evropë dhe Punë të Jashtme të Republikës së Shqipërisë. (Holli i Bibliotekës Kombëtare 'Pjetër Bogdani', ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani - Sadriu, Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe Kryeministri Albin Kurti organizojn pritje shtetërore për 14 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. (Salla “Atelier”, Pallati i Rinisë në Prishtinë, ora 16:00)
 
- Mbahet koncerti  i Filharmonisë së Kosovës me vepra të kompozitorëve shqiptarë. (Salla e Kuqe, Pallati Rinisë dhe Sporteve, ora 17:00)

- Komuna e Gjilanit organizon ekspozitë kolektive me imazhe. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

- Mbahet programi i përbashkët i Ansambleve Kombëtare të Valleve të Shqipërisë dhe Kosovës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 18:30)

 

Ngjarjet e datës 16 shkurt 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Sigurime Shoqërore në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për zbatimin e lehtësirave doganore dhe të kontrollit e të hyrje daljes së mallrave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Për nder të aktiviteteve të 17 shkurtit - Ditës së Pavarësisë Komuna e Rahovecit organizon kuiz e diturisë në lëndën e Historisë. (Shtëpia e Kulturës”Mensur Zyberaj” në Rahovec, ora 10:00)

- Bordi i Zyres së Rregullatorit të Energjisë Elektrike mban mbledhjen e pestë. (Zyrat e ZRRE-së, ora 10:00)

- Mbahe mbledhja e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton draft-planin e punës së Komisionit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Për nder të aktiviteteve të 17 shkurtit - Ditës së Pavarësisë Komuna e Rahovecit organizon hapjen e ekspozitës me nxënësit e shkollave të komunës së Rahovecit. (Shtëpia e Kulturës”Mensur Zyberaj” në Rahovec, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program për shënimin e pavarësisë më lexuesit më të dalluar të vitit. (Bibloteka "F.S.Noli" në Gjilan, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga lanson edicionit e Katërt të Revistës “ZA”, marrin pjesë ish-presidentja Atifete Jahjaga dhe Ambasadori italian në Kosovë, Antonello Di-Rio. (Libraria “Dukagjini”, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 15 shkurt 2022

- Qytetarët e komunës së Rahovecit mund të takojnë përfaqësuesit e Institucionit të Avokatit të Popullit. (Kati i parë i objektit të ri të administratës komunale të Rahovecit, në Zyrën për të Drejtat e Njeriut, ora 9:00)

- Platforma CiviKos organizon ngjarjen “2 vjet me pandeminë - vazhdimi i përpjekjeve për një menaxhim më të mirë”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Këshillit Gjyqësor të Kosovës për të diskutuar lidhur me çështjen e moszbatueshmërisë së Ligjit për Mbrojtjen nga Diskriminimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon lansimin e raportit “Monitorimi i deklaratës së mirësjelljes në media sociale gjatë zgjedhjeve lokale 2021”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 209-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Këshilli Shtetëror i Cilësisë të Agjencisë së Kosovës për Akreditim raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport lidhur me procesin e akreditimit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Me rastin e 52 vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, do të bëhet inaugurimi i hapësirës së përbashkët të fakulteteve teknike, investim i UP-së. (Holli i Fakulteteve Teknike, ora 10:00)

- Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku do të prezantohen premtimet e kryetarëve të komunave të Kosovës nga zgjedhjet e fundit lokale për mandatin qeverisës 2021 - 2025. (Zyret e Institutit GAP, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për Qeverinë e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Istogut në të cilën do të behët zgjedhja e kryesuesit të Kuvendit të Komunës. (Ndërtesa e Komunës së Istogut, ora 10:00)

- PIPS do të mbajë tryezë diskutimi me temë  “Vjetari i politikës së jashtme të Kosovës në vitin 2021 -  Sfidat dhe rruga përpara”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shitjen e banesave për të cilat ekziston e drejta banesore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton Planin e punës së Komisionit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 15:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)