23 Shtator 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30

Ngjarjet e datës 29 shtator 2022

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për zgjatjen e masave emergjente në furnizimin e energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e radhës. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 9:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton planin e punës së komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim miraton raportin e punës së komisionit për sesionin pranveror 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- CBM përmes aktivitetit të Pajtimit dhe Transformimit të Konfliktit mbështetur nga USAID në Kosovë organizon festivalin e pirjes së kafesë, për të nxitur natyrën fqinjësore në Mitrovicë. (Ura kryesore në Mitrovicë, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencë për media, ku do të shpalosen rezultatet e sondazhit mbi këndvështrimin e qytetarëve për reformën në sistemin e drejtësisë në Kosovë. (Zyrat e KDI-së, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit të Republikës së Çekisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje në Prizren do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, pret në takim Ministrin e Jashtëm të Republikës së Çekisë, Jan Lipavský. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- People in Need në Kosovë organizon ceremonin e certifikimit “It Education”. (Restorantin Bujana në Gjilan, ora 11:00)

- CARE International dhe SHL Kosova - Projekti KYP organizon debat në kuadër të Kongresit Kombëtar Rinor me temë 'Si ti mbajmë të Rinjtë në Kosovë'. (Hapësirat e Kino Lumbardhit në Prizren, ora 11:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Çekisë, Jan Lipavský. (Kabineti i Presidentes, ora 11:45 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Ministrin e Jashtëm të Republikës së Çekisë, Jan Lipavský. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:45 - Mediat mund të marrin pamje në oborrin e Qeverisë)

-  Manifesta 14 Prishtina publikon Manualin për Mësimdhënës "Zbulo Historinë Tënde: Manual për Kulturën Lokale". (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, ora 16:00)

- Hapet ekspozita “Përtej” organizuar si projekt përbashkët i Galerisë Dodona dhe Qendrës për Dekontaminim Kulturor nga Beogradi 25 vite më përpara. (Project Space 17, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 28 shtator 2022

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim udhëheqësin e Njësisë në Drejtorinë e Përgjithshme të Komisionit Evropian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Vassilis Maragos. (Kabineti i kryetarit, ora 9:50 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile që punojnë në fushën e mjedisit bën publikimin e raportit “Shkatërrimi ekologjik - Koha të veprojmë” i cili paraqet gjendjen e mjedisit në Kosovë, në raport me kërkesat e Bashkimit Evropian në kapitullin 27 “Mjedisi dhe ndryshimet klimatike”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin e shpenzimeve të Kuvendit, të Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe mban konferencën “Zhvillimi i turizmit rural dhe trashëgimisë shpirtërore - Një e ardhme e domosdoshme?”. (Kino Lumbardhi në Prizren, ora 10:00)

-  Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me kryesuesen e Bordit të Shërbimit Spitalor, Klinik, Universitar të Kosovës znj.Aida Rexhepi dhe me u.d. Drejtoreshën e Shërbimit Spitalor, Klinik, Universitar të Kosovës znj. Pranvera Zejnullahu- Raçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Shehu Academy në bashkëpunim me projektin e USAID organizon ngjarjen “Ndërlidhja e ofertës me kërkesën në tregun e punës” me moton “Aftësim, Punësim, Zhvillim”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Aleanca e të Rinjve të Kosovës zhvillon një aksion simbolik para Ministrisë së Arsimit, në mbështetje të kërkesave minimale të mësimdhënësve. (Para Ministrisë së Arsimit, ora 10:00)

- Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë organizon konferencën rajonale “Promovimi i Investimeve Rajonale”. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 11:00)

 - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Ambasadorin e Luksemburgut, Eric Dietz. (Kabineti i kryetarit, ora 11:30 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)​

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton në parim Projektligjin për Institutin e krimeve të kyera gjatë luftës në Kosovë, dhe raportet e komisioneve kryesore për Projektligjin për Kompensimin e Viktimave të Krimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Kastriot mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, ora 13:00)

- Komisioni Ad-Hoc për Reformën Zgjedhore në Kosovë shqyrton Planin e punës së Komisionit, kërkesen për buxhetin e Komisionit dhe shqyrton termat e referencës për Grupin Këshillëdhënës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)  

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022

 - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë shënon Ditën Botërore të Turizmit, në bashkëpunim me Unionin e Turizmit të Kosovës dhe me përkrahjen e Projektit për Zhvillimin e Sektorit Privat (PPSE). (Parku Arkeologjik Ulpiana, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022

- Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)


Ngjarjet e datës 23 shtator 2022

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Rektori i Universitetit Publik “Kadri Zeka” në Gjilan Bajram Kosumi, pret në takim një delegacion nga Akademisë së Shkencave të Shqipërisë i udhëhequr nga kryetari i ASHSH-së Akademik Skënder Gjinushi ku edhe do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi. (Objekti i Universiteti të Gjilanit, ora 10:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjin për kompensimin e viktimave të krimit, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

 Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me grevën e përgjithshme në arsim me ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci, ministrin e Financave, Hekuran Murati dhe krytarin e SBASHK, Rrahman Jasharaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës organizon tryezën për shënimin e Ditës së Turizmit. (Hotel Grand, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton planin e punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Këshilli Organizues i Maratonës Prishtina 2022 do të mbaj konferencë për media. (Hotel Sirius, ora 12:00)  

- Me rastin e 70-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Zejnullah Rrahmani promovohen veprat "Djemtë e Ballofcit" dhe "Deti i Zi". (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare, ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjimin publik për Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 14:30) 

Ngjarjet e datës 22 shtator 2022

 - Mbahet dita e dytë e edicionit të parë të samitit të Paqes dhe Demokracisë me temë “Building momentum for normalization of relations between Kosovo and Serbia”. (Hotel International, ora 9:00)

- Mbahet Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

-Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton në parim i Projektligjin për sanksionet e shënjestruara kundër shkelësve të huaj të të drejtave të njeriut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- UN Women organizon ceremoninë e shpërndarjes së pajisjeve dhe certifikimit në ndërmarrësi të 26 grave nga komuna e Pejës.  (Salla e Sporteve “Karagaq”, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton në parim i Projektligjin për Anti Dopingun dhe Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të "Ditës Ndërkombëtare pa Makina",  Kryeqyteti së bashku me Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës si dhe me OJQ-në " Marakli t'Biciklave" organizojnë aktivitete gjatë gjithë ditës. (Para monumentit, “New Born”, në Prishtinë, ora 10:00)

- Kombëtarja e Kosovës zhvillon stërvitjen e fundit para udhëtimit në Belfast. (Kampin Nacional në Hajvali, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës së bashku me Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizojnë aktivitet me fëmijë të shkollave fillore më qëllim mësimin bazik të ngasjes së biçikletës duke u referuar në shenjëzimin adekuat dhe rregullat themelore të ngasjes. (Parku Taukbahqe, ora 14:00)

- Mbahet një protestë e qetë e Shoqatës Sindikale dhe zyrtarëve të MPJD-se lidhur me gjendjen ne MPJD. (Para objektit te MPJD-së, ora 12:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon aktivitetin “Dita pa makina”. (Sheshi Zahir Pajaziti në Prishtinë, ora 12:30)

 

Ngjarjet e datës 21 shtator 2022

- Mbahet edicioni i parë i Samitit të Paqes dhe Demokracisë me temë “Building momentum for normalization of relations between Kosovo and Serbia”. (Hotel International, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në Samitin Digjital për Ballkanin Perëndimor. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton me përfaqësues të SBASHK lidhur me grevën e përgjithshme në arsim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Kreu i Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kreu Këshillit Prokurorial të Kosovës raporton para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione lidhur me trajtimin e rasteve të dhunës në baza gjinore nga ana e sistemit gjyqësor dhe sistemit prokurorial  në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Me rastin e përvjetorit të vrasjes së Kolonel Ahmet Krasniqit, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, me bashkëpunëtorë do të bëj homazhe pranë varrit të tij. (Varrezat e Dëshmorëve në Velani, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin e shpenzimeve të Kuvendit për 6  mujorin e parë të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Zhvllohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Kampi Naional në Hajvali, ora 10:30)

- Me rastin e Samitit Dixhital dy ditor “Prishtina 2022”, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Sekretari i Shtetit në Ministrinë Federale për Dixhitalizim dhe Transport, Stefan Schnorr do të mbajnë Konferencë për Media pas hapjes së Samitit. (Hotel Emerlad, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës diskuton rreth dinamikës së punës së Komisionit hetimor gjatë  sesionit vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton raportin e punës së Komisionit për sesionin pranveror 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Zhviillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi 'Fadil Vokrri', ora 16:30)

 

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban konferencë për media në të cilën do të jetë prezente edhe drejtoresha e ETUCE znj.Susan Flocken. (Zyrët e SBASHK-ut, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 20 shtator 2022

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes formon grupin punues për ndryshimin dhe plotësimin e  Ligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Projektligjin për Shërbim në Forcës së Sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë për Çështje të Narkotikëve Ndërkombëtarë dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mbanë konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti hulumtues me titull “Regresi i drejtësisë civile” i cili është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë dhe sistematik që IKD i ka bërë procedimit të rasteve gjyqësore civile gjatë vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra për Studime Ndërkombëtare dhe Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë mban konferencë ndërkombëtare me temën ‘’Ndërtimi i Reziliencës: Programet R&R për Ekstremistët dhe Luftëtarët e Huaj në Kosovë dhe Itali’’. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 10:30)

- Auditorja e Përgjithëshme, znj.Vlora Spanca raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të pavarur, për PVF-të e Zyres Kombëtare të Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti miraton raportin e punës së komisionit për sesionin pranveror dhe shqyrton Planin e punës së komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat mban konferencë të jashtëzakonshme. (Zyra e federatës sindikale, ora 11:00)

- Organizata jo-qeveritare “Nevo Koncepti” mban konferencën për media në të cilën do të prezantohen aktivitetet e projektit për promovimin e qeverisjes së mirë përmes angazhimit të shoqërisë civile në nxitjen e pjesëmarrjes së komunitetit Rom në proceset vendimmarrëse në nivel lokal. (Zyret e OJQ “Nevo Koncepti” në Prizren, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca dhe kryetarja e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Lindita Nikolla, nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi midis dy parlamenteve. ​(Kuvendi i Republikës së Shqipërisë në Tiranë, ora 12:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtarës së Kosovës Alain Giresse. (Hotel ‘Emerald, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim miraton raportin e punës së Komisionit për vitin 2022, të sesionit pranveror si dhe shqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli viziton Korporatën Energjetike të Kosovës – Termocentralin Kosova A. (Termocentrali Kosova A, ora 16:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti, kandidatja për Kryetare e organizatës Gratë për Vetëvendosje!, Albulena Haxhiu dhe kandidatit për Kryetar të organizatës Rinia për Vetëvendosje!, Behar Jashari bëjnë shpalosjen e platformës së kandidatit. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 18:00)

- OJQ Aktiv organizon koncertin e Mitrovicës Rock School. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 shtator 2022

- Organizata gjermane Education Unlimited organizon Kampin Veror të Fëmijëve në Prizren. (Hapësirat e Gjimnazit Loyola në Prizren)

- Zyra për Qeverisje të Mirë organizon konferencën për lansimin e “Strategjisë për avancimin e të drejtave të komuniteteve Rom dhe Ashkali në Republikën e Kosovës për vitet 2022-2026 dhe Planin e veprimit të saj për vitet 2022-2024”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të marrin pjesë në inaugurimin e Sistemit Nacional për Monitorim të Spektrit Frekuencor. (Memoriali i Dëshmorëve në Shipol të Mitrovicës, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim znj. Arnhild Spence, Koordinatore për Zhvillim e UN në Kosovë. (Kabineti i kryetarit, ora 12:30)

- Misioni i OSBE-së do të prezanoj raportin për mënyrën se si trajtohen rastet e terrorizmit nga sistemi i drejtësisë në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 17 shtator 2022

- Grupi Respect Our Rights ROR organizon aktivitetin kryesor të fushatës vetëdijësuese për mosdiskriminim dhe parandalimin e përdhunimeve seksuale “Teshat nuk m’definojnë”. (Sheshi “Skenderbeu”, në Prishtinë, ora 10:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovë bën përurimin e veprës "Ma shkretnuen zemrën" të Lulash Palushajt, me banim në SHBA. (Biblioteka kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Fondacioni Lumbardhi prezanton premierën botërore të veprës 'Monade' të kompozuar nga kompozitori, pianisti dhe poli-instrumentalisti Robert Bisha, ko-komisionuar nga Fondacioni Lumbardhi dhe Filharmonia e Kosovës. (Kino Lumbardh, ora 20:00)

 

Ngjarjet e datës 16 shtator 2022

- Mbahet ceremonia e betimit të kadetëve të rinj të FSK-së. (Kazerma e FSK-së, “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Lipjanit organizon fillimin e  punimeve për ndërtimin e çerdheve të reja në fshatin Rufc i Ri. (Fshati Rufc, ora 10:00)

- EC Ma Ndryshe organizon publikimin e “Platformës Digjitale të Qendrës Historike të Prizrenit”. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Prizren, ish Rektorati i UPZ, ora 10:00)

- Komuna e Lipjanit organizon fillimin e  punimeve për ndërtimin e çerdheve të reja në fshatin Shalë. (Fshati Shalë, ora 11:00)

- Me iniciativë të prindërve të Betina Ymerit e cila për shkak të kërcënimeve nga fejuari i saj përfundoi në vetëvrasje mbahet një protestë me moto "Mos te ndodhe ma!". (Para Gjykatës Themelore në Mitrovicë, ora 12:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, sot, nga ora 15:00, mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 15 shtator 2022

- Lidhja e Pensionistëve të Kosovës organizon demostratë simbolike me moton, “Dinjitet për pensionistët”. (Hyrja e Kuvendit, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë ku edhe do të hap dyert për të gjithë qytetarët që dëshirojnë të vizitojnë kuvendin. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditës së Demokracisë, Kuvendit hap Panairin e organizatave të shoqërisë civile si dhe organiyon një garë shahu nga persona të verbër. (Oborri i Kuvendit, ora 10:00)  

-  Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministra e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Misioni i OSBE-së organizon ceremoninë e dorëzim pranimit të Platformës Rinore të Kosovës. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 10:30)

- Zhvillohet ndeshja miqësore e vajzave Kosova U19  - Mali i Zi U19. (Kampi Nacional Hajvali, ora 11:00)

- Fondi i Hapur Rajonal për Evropën Juglindore për Energjinë, Transportin dhe Mbrojtjen e Klimës organizon konferencën rajonale për media të Javës Evropiane të Lëvizshmërisë me temë ''Promovimi i shkëmbimit rajonal për zbatimin e një plani të qëndrueshëm mbi lëvizshmërinë urbane në vendet e Ballkanit Perëndimor“. (https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_ckH3ss9pSWK8rj2mSZtDRA, ora 11:00)
 
- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës në Futsall para ndeshjes kualifikuese me Holandën. (Salla 1 Tetori, ora 11:00)

- Nisma për Ndryshim Paqësor organizon çmimin për media i cili do të vlerësojë shkrimet dhe storjet që trajtojnë bashkëjetesën shumetnike në Kosovë dhe në Serbi. (Kafe librari Dit’e Nat’, Rruga Fazli Grajqevci nr. 5, ora 11:00)

- Instituti i Mjekësisë Ligjore, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe EULEX, organizojnë tryezë diskutimi në të cilën prezantohen arritjet kryesore të IML-së, funksionimi dhe rezultatet e deritanishme nga ky Institut. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet konferenca për media e përzgjedhësit të Kombëtares së Kosovës U21, Afrim Tovërlani. (elia e FFK-së, ora 14:00)

- Kuvendi mban tryezë diskutimi me organizata të shoqërisë civile me temë - Të ruhen dhe promovohen parimet e demokracisë. (Kuvendi i Kosovës, salla 506, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon konferencën përmbyllëse të Javës së Gruas me mbështetjen e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar. (Salla Plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 16:00)


Ngjarjet e datës 14 shtator 2022

 - Organizatorët e protestave "Mbrojtje për vajzat dhe gratë" që denoncon krimet seksuale ndaj vajzave dhe grave dhe neglizhimin institucionaldo ta zhvillojnë një aksion simbolik. (Pranë Këshillit Prokurorial, ora 7:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Mbahet ceremonia e shpërndarjes së karrocave për personat me aftësi të kufizuara në Handikos, donacion i Kishës së Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme nga SHBA - LDS. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Handikos në Veternik, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret në takim ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ku më pas do të ketë prononcim për media dhe vizita në terren. (Zyra e Kryetarit, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me Draftligjin për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Dhuna në Familje, Dhuna ndaj Grave dhe Dhuna në Baza Gjinore me të ftuar Nita Shala zëvendësministre e Drejtësisë dhe Hilmi Jashari ekspert, i autorizuar për këtë projektligj nga Komisioni, mbështetur nga UN WOMEN. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- KRU “Gjakova” fillon fushatën ndërgjegjesese për trajtimin e ujërave të ndotura, pasi sistemi është duke u sfiduar seriozisht nga hedhja e pecetave të lagura në guacat e tualetit të cilat bllokojnë pajisjet e impiantit. (Sheshi Nëna Terezë”, Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet seanca përfundimtare gjyqësore në rastin e padisë së qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës, për diskriminim në qasje. (Gjykata Themelore e Prishtinës, salla 319, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë konferencë për media, ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, në lidhje me vizitën e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova. (Zyret qendrore të PSD-së, ora 13:00)

- Në Spitalin e Përgjithshëm “Dr. Sami Haxhibeqiri” në Mitrovicë mbahet ceremonia e pranimit të pajisjeve mjekësore si donacion nga Qeveria e Japonisë ku do të jenë të pranishëm Ministri i Shëndetësisë Rifat Latifi, i ngarkuari me punë në Kosovë Keisuke Yamanaka, etj. (Spitali i Përgjithshëm,  Mitrovicë, ora 14:30)

- Mbahet mbledhja e parë e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:30) 

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Forumit të Gruas së LDK-së, me moton “Gra të fuqizuara, Shtet i fuqishëm" . (objekti i ish-ASK-së, afër Newborn ora 18.00) 

Ngjarjet e datës 13 shtator 2022

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Këshillit Grevist të BSPK-së. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Donika Gërvalla-Schwarz, do të pres në aeroport presidenten e Hungarisë,​ znj.Katalin Novak. (Aeroporti Ndërkombëtar 'Adem Jashari', ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu pret me gardën ceremoniale Presidenten e Hungarisë, znj. Katalin Novák. (Sheshi “Ibrahim Rugova” ora 9:20 - Mediat duhet të jenë në Presidencë më së largu në ora 8:45)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, së bashku me Ambasadorin e Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen për programin e parë financiar vjetor IPA III, në vlerën 63.96 milionë euro.(Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet brenda mureve”. (Sheshi “Nijazi Azemi” në Viti, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë aktivitet pranë Ministrisë së Shëndetësisë. (Pranë Ministrisë së Shëndetësisë, ora 11:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e raportit “Liria e Lëvizjes në Tranzicion”. (Qendra për Energji Qytetare në Mitrovicën e Veriut, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për medie. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Red Bull Car Drift Show mban një Drift Show të cilin mund ta perjetojnë të gjithë adhuruesit e motorsportit. (Rruga Luan Haradinaj të New Born, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 12 shtator 2022

- Instituti Shkencor Kosovaro - Suedez mban ligjeratën e ekspertit norvegjez Josef Martinsen që ka qenë i angazhuar në UNHCR dhe është dëshmitarë i gjallë për veprimet gjenocidiale të serbëve të kryera mbi popullatën shqiptare. (Bibloteka Kombëtare, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu mbanë konferencë për media. (Ministria e Drejtësisë, salla 914, ora 11:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon vendosjen e një flamuri të ri dhe ulë në gjysëm shtizë flamurin amerikan në nderim të vdekjes së Mbretëreshës së Britanisë së Madhe, Elizabeth II dhe ndezja e qirinjëve. (Te shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 13:00)

- Federata e Volejbollit të Kosovës hedh shortin për Superligën A, meshkuj dhe femra, për sezonin e ri në ligën elitare të volejbollit kosovar. (Zyrët e Federatës së Volejbollit të Kosovës, ora 16:30)
 
 

Ngjarjet e datës 11 shtator 2022

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Zv. Ambasadorja e SHBA-ve, Alyson Grunder, do të bëjnë homazhe përkujtimore te memoriali “Kosova kujton”, kushtuar viktimave të 11 shtatorit 2001, në SHBA. (Oborri i ndërtesës së Qeverisë, ora 10:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 10 shtator 2022

 - Rotary Club Peja me përkrahjen e Ambasadës Amerikane dhe Kampit Bondsteel, do të ndërtojë Memorialin “11 Shtatori” në Pejë në nderë të viktimave të 11 Shtatorit në New York. (Depoja e kompanisë “Elsa Group” në Fushë Kosovë, ora 9:30)
    

- Rreth 200 garues marrin pjesë në garën e vrapimit malor “Gjakova Trail 2022”. (Nisja nga Shkugëza, afër stadiumit të stërvitjeve të Vëllaznimit, Gjakovë, ora 10:00)


- OJQ Aktiv organizon në koncertin “Art band”. (Lokali Soho në Mitrovicën e Veriut, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 9 shtator 2022

- Ministri i Mbrojtjes së Malit të Zi, Rasko Konjevic, me delegacionin e tij të lartë do të pritet me ceremoni ushtarake nga Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe delegacioni i tij, ku më pas do të nënshkruajnë Memorandumit të Bashkëpunimit. (Ministria e Mbrojtjes, ora 9:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák dhe këshilltarët për polikë të jashtme dhe siguri të Kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - Mediat mund të marrin pamje në oborrin e ndërtesës së Qeverisë)
 

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon procesin e shkatërrimit të materialit zgjedhor të Zgjedhjeve Lokale 2021. (Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, ora 11:00)  

Ngjarjet e datës 8 shtator 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës,Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci do të vënë gurthemelin e shkollës “Ilir Konushevci” në fshatin Lluga të Podujevës. (Shkolla “Ilir Konushevci” në fshatin Lluga, ora 8:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës,Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci do të përurojnë Sallën e Edukatës Fizike në shkollën amë. (Shkolla “Luigj Gurakuqi” në Batllavë, ora 8:30)

- Fondacioni i Rrjetit për Inovacionin në Udhëzimin dhe Këshillimin në Karrierë në Evropë organizpn hapjen zyrtare të konferencës së Nice Academy, konferencën më të madhe në botë në fushën e Orientimit në Karrierë, e cila po vjen në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës,Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci do të përurojnë objektin e ri të shkollës “Luigj Gurakuqi” në Batllavë. (Objekti i paraleles së ndarë të shkollës “Luigj Gurakuqi” në Batllavë, ora 9:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban konferencë për media lidhur me gjendjen e greves. (Zyret e SBASHK-ut, ora 11:00)

- Grupi i Miqësisë me Zvicrën i Kuvendit të Republikës së Kosovës pret në takim një delegacion nga Parlamenti i Zvicrës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit!​)

- Promovohen librat e profesorëve Anastas Angjeli dhe Adrian Civici dhe po ashtu gjatë kësaj ceremonie do të nënshkruhet një marrëveshje në mes Institutit Riinvest edhe Universitetit Mesdhetar Tiranë. (Institutit Riinvest, ora 11:30)

- Sindikata e Pavarur e Punëtorëve Teknik te Sektorit Privat te Kosovës mban takim te jashtëzakonshëm me udhëheqësit e shoqatave sindikale ku temë diskutimi do të jenë rritja e pagës dhe kushtëzimi i qeverisë lidhur me pakon e inflacionit që ka të bej me stimulimin e punëtorëve te këtij sektori. (Zyrët e sindikatës në ish objektin e Gërmisë, ora 13:00)
 
 


 

Ngjarjet e datës 7 shtator 2022

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë për Çështje të Narkotikëve Ndërkombëtarë dhe Zbatimit të Ligjit mbanë konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Performanca e sistemit të drejtësisë në trajtimin e krimeve speciale”, i cili është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë dhe sistematik që IKD i ka bërë punës së Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Departamentit Special të Gjykatës Themelore dhe atij të Apelit në vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës fillon me sesionin e ri ku do të hap dyert për vizitorët. (Aleacna Franceze, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin e Suedisë, Jonas Westerlund. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr. 58. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin e Finlandës, Matti Nissinen. (Kabineti i kryetarit, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë aktivitet në oborrin e Qendres Klinike Universitare të Kosovës. (QKUK, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Grupin e Miqësisë Lituani- Ballkan Përendimor të Parlamentit të Republikës së Lituanisë. (Kabineti i kryetarit, ora 13:45)

- Grupi i Miqësisë Lituani-Ballkan Përendimor i Parlamentit të Republikës së Lituanisë, në kuadër të vizitës në Kosovë, do të takohet në Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C301, ora 14:35)

- Kryesuesja e Komisionit të Lituanisë, Laima Andrikienė dhe zëvendëskryesues i Grupit të Miqësisë Kosovë-Lituani Halil Thaçi mbajnë konferencë të përbashkët për shtyp. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 15:20)

- Grupi i Miqësisë Lituani-Ballkan Përendimor i Parlamentit të Republikës së Lituanisë takohe me nënkryetarin dhe anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Republikës se Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C301, ora 15:35)

- Kryesuesja e Komisionit të Lituanisë, Laima Andrikienė dhe zëvendëskryetar i Komisionit Xhavit Haliti mbajnë konferencë e përbashkët për shtyp. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:20)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Presidentin e Republikës së Sllovenisë, Borut Pahor. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:25 - Mediat mund të marrin pamje në oborrin e ndërtesës së Qeverisë dhe në fillim të takimit)

- Partia Guxo, si një parti e re në skenen politike kosovare mban kuvendin e I-rë zgjedhor dhe konstituiv të organeve të Partisë dhe statutit të Partisë. (Hotel Emerald, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 6 shtator 2022

- Përfaqësues të Universitetit Zug nga Zvicra vizitojnë shkollën 'Selami Hallaqi' në Gjilan. (Objekti i shkollës, ora 9:15)

- Qendra për Ndihmë Juridike dhe Zhvillim Regjional, Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Qendra Avokuese për Kulturë Demokratike organizojnë fushatën vetëdijësuese kundër dhunës në familje. (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet seanca e radhës gjyqësore në rastin e padisë së qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës, për diskriminim në qasje. (Gjykata Themelore e Prishtinës, salla -319, ora 10:30)

- Komuna e Klinës në bashkëpunim me Rrjetin e Grave të Kosovës hapin ekspozitën “Dhuna nuk fshehet brenda mureve”. (Te Jehona e Dukagjinit në Klinë, ora 10:00)

- Me rastin e 23 vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës do të organizohet ceremoni  në të cilën do të marrin pjesë personalitete të larta shtetërore, kori diplomatik, përfaqësues të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:00)

- Përfaqësues të Universitetit Zug nga Zvicra takohen me kryetarin e Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni. (Zyra e kryetarit Hyseni, ora 11:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- Në kuadër të ciklit të vizitave në komunat e vendit, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu viziton komunën e Mamushës ku do të pritet në takim nga kryetari i komunës së Mamushës, Abdülhadi Krasniç. (Zyra e kryetarit të komunës, ora 13:45)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu viziton Qendrën për fuqizimin e grave mbështetur nga UN Women dhe Instituti “Junus Emre” në Mamushë. (Gjimnazi Ataturk, ora 15:20)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do ta vizitoj fabrikën e prodhimit të thasëve NTP Birlik. (rruga "Asker" në Mamushë, ora 16:10) 

Ngjarjet e datës 5 shtator 2022

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca dhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti bëjnë homazhe te shtatorja e Nënë Terezë në Prishtinë. (Sheshi Nëna Terezë, ora 8:30)

- Presidentja Osmani bashkë me Kryeministrin Kurti, vizitojnë Shtëpinë Muze të Nënë Terezës në Prizren. (Prizren, ora 9:30)

- Prokuroria Themelore në Prishtinë, do të mbajë sot konferencë për media lidhur me veprimet konkrete të kësaj prokurorie në rastin e 11 vjeçares. (Objekti i Prokurorit të Shtetit dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës në Prishtinë, kati i tretë, salla e takimeve të KPK-së, ora 9:30_

- Këshilli Qendor Grevist i SBASHK-ut të shoqëruar nga Këshilli Qendor Grevist i BSPK-së do te vizitojnë shkollën fillore e të mesme të ulët "Ismail Qemali" në Prishtinë. (Shkolla e Ismail Qemajli, ora 10:10)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i shoqëruar nga ministrja e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, vizitojnë Luginën e Preshevës me ç'rast do të takohet me Këshillin Kombëtar Shqiptar. (Preshevë, ora 10:30)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban konferenë për medie, lidhur me deklaratat e kryeministrit Kurti dhe të ministres së Drejtesisë për punën e sistemit gjyqësor. (Ndërtesa e KGjK-së, Rr. “Luan Haradinaj”, ora 10:30)

- Përfaqësues të Universitetit Zug nga Zvicra vizitojnë Universitetin Publik “Kadri Zeka” në Gjilan ku do të takohen me rektorin Bajram Kosumu. (Objekit i Universitit të Gjilanit, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i shoqëruar nga ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci takohen me Deputetin Shaip Kamberi. (Preshevë, ora 11:15)  

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i shoqëruar nga ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci takohen me krerët e Komunës së Bujanocit. (Bujanoc, ora 12:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Femnist, YIHR KS, CEL, QIKA, QIPS dhe QKSGj vazhdojnë protesten kundër dhunës ndaj vajzave. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i shoqëruar nga ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci vizitojnë Shkollën Fillore ‘’Muharrem Kadriu’’ në Tërnoc. (Tërnoc ora 12:45)

- Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve nga Shkupi në bashkëpunim me revistën "Drita" organizon Ekspozitën me titull “E kam në zemër popullin tem shqiptar”. (Hapësirat e Bogdanopolisit në Katedralen e Kosovës, ora 13:00)

- Biblioteka Kombëtare e Kosovës mban ceremoninë e hapjes së Javës së Bibliotekës në Kosovë. (Biblioteka Kombëtare, ora 13:30)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i shoqëruar nga ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci vizitojnë Shkollën Fillore ‘’Ibrahim Kelmendi’’ në Preshevë. (Preshevë, ora 14:50)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i shoqëruar nga ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci mbajnë një Drekë Pune me liderët politik të Preshevës. (Preshevë, ora 15:00)

- Me rastin e "Ditëve të Nënë Terezës", në , në një ceremoni të veçantë, në Kabinetin e Presidentes Osmani mbahet ceremonia e dekorimit të disa personaliteteve të shquara me medaljen për humanizëm “Nënë Tereza”. (Kabineti i Presidentes, ora 15:00)

- Në shënim të 25 vjetorit të shkuarjes në amshim të Shën Nënë Terezës, si pjesë e agjendës shtetërore të “Ditëve të Nënë Terezës” organizojn hapjen e ekspozitës kushtuar Shën Nënë Terezës. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 17:00)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, i shoqëruar nga ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci takohen me Shoqata, Biznese dhe Personalitete të Shquara. (Hotel Rozafa në Bujanoc, ora 17:30)

 

Ngjarjet e datës 4 shtator 2022

- Në kuadër të Hardh Fest mbahet aktivitet për pastrimin e Konakut. (N’Konak të Rahovecit, tek shtëpia e verës, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Vazhdon dita e tretë e Panairit të rrushit, verës, rakisë dhe gastronomisë dhe mbahet Hardh Bike Tour në rrugët fushore. (Rahovec, ora 10:00)

- Mbahet Hardh Fest - aktiviteti ku turistët do të kenë mundësi të përjetojnë një ditë pune në vjeljen e rrushit. (Rahovec, ora 11:00)

- Hardh Fest organizon Orën Poetike 'Xhevdet Bajraj'. (Muzeu i Qyteti të Rahovecit, ora 17:00)

- Hardh Expo hap ekspozitën me punime të Hardh Kids, piktura dhe keramika me temë të trashëgimisë kulturore. (Rahovec, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 3 shtator 2022

- Vazhdon dita e dytë e Panairit të rrushit, verës, rakisë dhe gastronomisë. (Rahovec, ora 10:00)

- Në kuadër të Hardh Fest mbahet Harth mini maratona dhe Hardh treni tour. (Rahovec, ora 10:00)

- Mbahet Hardh Kids n'Konak me pikturim dhe punë me argjile dhe temën 'Trashëgimia Kultrore'. (N’Konak të Rahovecit, tek shtëpia e verës, ora 12:00)

- Mbahen garat në shtrydhjen e rrushit. (N’Konak të Rahovecit, tek shtëpia e verës, ora 13:00)

- Mbahet demonstrimi i pjekjes së rakisë rretha Kazanit. (Rahovec, ora 16:00)

- Mbahet koncerti i bendit indian The Tapi Project në bashkëpunim me Ansamblin Eksperimental të Lumbardhit. (Kino Bahçe në Prizren, ora 21:00)

 

Ngjarjet e datës 2 shtator 2022

- Me sloganin “Ca kokrra rrushi”, mbahet edicioni i 20 i festës së vjeljes së rrushit – Hardh Fest. (N’Konak të Rahovecit, tek shtëpia e verës, ora 10:00)

- Në kuadër të Hardh Fest mbahet Hard Talk me temë 'Brendimi i një vendi me potencial turistik dhe trashëgimia kulturore. (Kuvendi Komunal i Rahovecit, ora 10:00)

- Hapet Panairi i rrushit, verës, rakisë dhe gastronomisë. (Rahovec, ora 12:45)

- Në shënim të 25 vjetorit të shkuarjes në amshim të Shën Nënë Terezës, si pjesë e agjendës shtetërore të “Ditëve të Nënë Terezës”, mbahet tryeza ku do të diskutohet mbi figurën e Shën Nënë Terezës. (Muzeu Kombëtar të Kosovës, ora 14:00)

 

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të pres në takim përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 1 shtator 2022

- Këshilli Qendor Grevist i SBASHK-ut, shoqëruar nga Këshilli Qendor Grevist i BSPK-së do të vizitojë shkollën e mesme teknike "28 Nentori" në Prishtinë. (Objekti i shkollës '28 Nentori', ora 9:30)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet brenda mureve”. (Te sheshi përballë Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 10:00)

- Ministret e Arsimit të Kosovës dhe të Shqipërisë, Arbërie Nagavci dhe Evis Kushi përurojnë Abetaren e përbashkët Kosovë - Shqipëri, me të cilën nga ky vit shkollor do të mësojnë të gjithë fëmijët shqiptarë kudo që jetojnë. (Amfiteatri i parkut “Ali Podrimja” në Gjakovë, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku viziton komunë e Vushtrrisë, ku do të takohet me kryetarin Ferit Idriz. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

 - Këshilli Qendor Grevist i SBASHK-ut, shoqëruar nga Këshilli Qendor Grevist i BSPK-së do të vizitojë çerdhen "Lulevera" në Prishtinë. (Objekti i çerdhës 'Lulevera', ora 10:10)

- Këshilli Qendor Grevist i SBASHK-ut, shoqëruar nga Këshilli Qendor Grevist i BSPK-së do të vizitojë shkollen fillore "Naim Frasheri" në Prishtinë. (Objekti i shkollës 'Naim Frasheri', ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 13:00)

  - Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 14:00)

- Komuna e Vushtrrisë mban akademi përkujtimore për nder të Ditës së Dëshmorëve të kësaj komune. (Shtëpia e Kulturës “Hasan Prishtina” në Vushtrri, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 31 gusht 2022

- Instituti D4D mban tryezën me titullin “Ndikimi lajmeve të publikuara nga portalet dhe rrjetet sociale në jetën e qytetarëve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknoligjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajë konferencë për medie, ku do të flasë për përgatitjet e bëra për fillimin e vitit të ri shkollor 2022-2023. (Ndërtesa e MAShTI, ora 11:00)

- Bëhet përurimi i punimeve rreth Lumit Silnica, investim i Ministrisë së Zhvillimit dhe komunës së Vushtrrisë. (Vushtrri, ora 11:30)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist në bashkëpunim me organizatat e shoqërisë civile QKSGj, YIHR, QIPS, QIKA dhe CEL Kosovo organizon protestë për të kërkuar mbrojtje dhe siguri nga shteti për vajzat dhe gratë. (Sheshi "Zahir Pajaziti",  ora 12:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës sot mban konferencë për media, në të cilën do të flas rreth aktiviteteve dhe gjetjeve në teren për veprimtarin gastronomi/hoteleri, këngëtar, si dhe sallonet e bukurisë në sezonin e verës. (Holli i katit të IV, zyra qendrore e ATK-së, ora 14:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban konferencë për media. (Zyret e SBASHK-ut, ora 14:30)

- Lista “Guxo” themelon degën e partisë në Prishtinë. (Hotel Sirius, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 30 gusht 2022

- USAID-i mban takim prezantues me organizatat e shoqërisë civile dhe mediet. (Ish-zyra e Ambasadës Amerikane, ora 10:00)

- Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj mban konferencë të jashtëzakonshme për medie. (Selia e BSPK-së, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani -  Sadriu, bëjnë homazhe te përmendorja dedikuar personave të zhdukur. (Para ndërtesës së Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 10:30)

- Në Ditën Ndërkombëtare e Zhdukjeve të Dhunshme, YIHR KS organizon aksionin rrugor “Dera e Pritjes”, për të përkujtuar viktimat dhe për të kërkuar drejtësi dhe zbardhjen e fatit të 1621 të zhdukurve dhunshëm. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

- Me rastin e shënimit të ditës Ndërkombëtare së të pagjeturve, Kryetari i Komunës së Prishtinës Përparim Rama ka siguruar një hapësirë e cila do të shërbejë për nevojat e Shoqatës së të pagjeturve të Kosovës ku edhe zyrtarisht i dhuron çelësin e zyrës, Kryetarit të Shoqatës së të pa Gjeturve të Kosovës. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 13:00)

- Partia Social Demokrate do të mbajë aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Panë sheshit "Skënderbeu", ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të të zhdukurve me dhunë. (Amfiteatri i ri i Bibliotekës Universitare, ora 13:30)
 
- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) prezanton publikimin “Memorializimi, roli dhe rëndësia e tij në ballafaqimin me të kaluarën”. Pas prezantimit do të pasojë një debat rreth kulturës së memorializimit në Kosovë dhe rajon. (Qendra e Dokumentimit, biblioteka “Hivzi Sylejmani”, ora 14:00)
 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, takohet me liderët e opozitës parlamentare. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, salla 301, ora 15:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)