04 Tetor 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Mars 2016

- Shoqata e Bankave të Kosovës në kuader të Javes Ndërkombëtare të Parasë mban ligjeratë për nxënësit e ciklit të ulët në shkollen fillore "International School of Prishtina". (Objektii shkolles ne Marigona Residence në Prishtinë, ora 9:45)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, do të vizitojë Komunën e Deçanit, me ç’rast edhe do të nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi, me kryetarin Rasim Selmanaj.  (Komuna e Deçanit, ora 10:00)

- Kompania LTS bën hapjen e linjës prodhuese të profileve metalike për mure gjipsi e cila është mundësuar nga grantet e IOM, EU dhe MTI.  (Rruga "Richard Holbroke" në Veternik, ora 11:00)

- Iniciativa “Kosovo Sports Relief” organizon ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve sportive për Federatën e Sporteve për të Verbrit në Kosovë. (Salla e sporteve në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e Mediave të Komunës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën bëhët plotësim - ndryshimi i Ligjit për RTK, etj,. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli takon dy anëtarë të Komisionit ad hoc të ekspertëve ndërkombëtarë për vlerësimin e demarkacionit, Fletcher M. Burton dhe Herbert Wilmes. (Kabineti i Kryetarit, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

 

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mbanë Konferencë shtypi me temë "Punësimet e Paligjshme dhe strehimet nga fondi i Siolidaritetit". (Selia Qendrore në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon panelin diskutues në kuadër të Diskutimeve në BE “Cili është impakti i Marrrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim (MSA) në ekonominë vendore”. (Objekti i Qendres Informative dhe Kulturore te BE-së, ora 13:30)

- Platforma Albinfo.ch organizon rryezë me partitë politike shqiptare në Maqedoni, "Cila është oferta programore për zgjedhjet e reja?" (Bushi Resort spa në Shkup, ora 15:00)

- Shfaqet premiera botërore e filmit të animuar “Kung Fu Panda 3” në 3D. (Kinema ABC, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 16 Mars 2016

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Vendimit me propozim të Atifete Jahjaga, Presidente e Republikës së Kosovës, për kandidatin për kryesues të Zyrës së Auditorit të Përgjithshëm.(Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 09:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Fabrikën e pijeve Frutex në Suharekë, e cila prodhon pijen energjike “Golden Eagle Energy Drink” ku edhe do të bëhet nisja për eksport ndërkombëtar te produkteve të kësaj kompanie. (Fabrika e “Golden Eagle Energy Drink”, Frutex - Suharekë, ora 9:00)

- Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami do të hap punëtorin për shpalosjen e programit për konkurrueshmëri “Competitiveness Outlook” i hartuar nga Organizata Evropiane për Bashkëpunim. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, salla P38, ora 9:30)

- Mbahet seminari i fillimit të Projektit të Binjakëzimit “Përkrahja e mëtejme e arsimit të sigurisë publike”, i financuar nga Bashkimi Evropian. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 9:30)

- Mbahet gjykimi i aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosjes ku në të njëjtën kohë do të ketë aksion simbolik jashtë ndërtesës si dhe deklarim për media. (Pallati I Drejtësisë, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon tryezë me temë diskutimi me temë "A premton Ligji për Buxhetin e Kosovës 2016 një raport më të mirë të progresit për Kosovën?". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni për Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione i Kuvendit të Kosovës, do të organizojë dëgjim publik lidhur me Projektligjin për statusin dhe të drejtat e personave  paraplegjik dhe tetraplegjik. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën “Rritja e Efektivitetit të Luftës ndaj Pasurisë së Paligjshme në Kosovë”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Drejtori i Misionit të USAID-it Xhejms Houp do të vizitojë komunën e Obiliqit ku do të takohet me Kryetarin Xhafer Gashi. (Ndërtesa e komunës së Obiliqit, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim, në të cilën do të ketë diskutim lidhur me mbështetjen e Projektit të KDI-së, në fushën e hulumtimit legjislativ; (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu do të nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MAShT- it dhe OEK- ut. (Kabineti i Ministrit, ora 11:00)

- Drejtori i Misionit të USAID-it Xhejms Houp do të Inauguroj projektin në shkollën fillore të Caravodicës. (Obiliq, ora 12:00)

- Zyra për Qeverisje të Mirë mban konferencën e përbashkët për sigurimin dhe përfshirjen e trajnimit për ngritje të vetëdijesimit mbi barazinë dhe të drejtat e komunitetit në institucionet publike të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa kryesore të qeverisë, salla P 38, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e rrumbullakët ku do të prezantohet Raporti i Monitorimi të Kuvendit për vitin 2015. (Hotel Sirius, ora 13:30)

- Zyra e BE-së dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë një vizitë monitoruese dhe promocionale tek përfituesit e Programit të Granteve për NMVM, kompania Gratis Commerde në Parkun e Biznesit në Mitrovicë dhe Lami Project pranë stadiumit të sportit në Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 13:30)  

 

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon Tryezën mbi Integrimin e ATK-së dhe Doganës në një Agjenci për Mbledhjen e të Hyrave, me fokus të veçantë në ndikimin që ky proces do të ketë në sektorin privat dhe ambientin e të bërit biznes në vend. (Salla e Konferencave Orion, ora 13:30)

- Ekipa e filmit 'Shok', skenaristi dhe regjisori Jamie Donoughue dhe producentët Eshref Durmishi dhe Harvey Ascott, pas 6 jave qëndrim në Amerikë për promovimin e filmit 'Shok' si dhe shtetit të Kosovës, kthehen në Kosovë. (Aeroporti i Prishtinës, ora 13:50)

Ngjarjet e datës 15 Mars 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon  Tryezë “Të drejtat e konsumatorit në praktikë”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport, në të cilin do të raportojnë  ministri lidhur me pajisjen e nxënësve me tekste shkollore falas, shpërndarjen, përdorimin dhe ruajtjen e tyre;.(Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 10:00)
 
- Mbahet një ligjëratë për funksionin e parasë, si dhe një kuiz ku do të testohen njohuritë financiare ekonomike të nxënësve.(Shkolla e Mesme Ekonomike “Hasan Prishtina” - Mitrovicë, ora 10:00)

- Mbahet Seanca Plenare, në të cilën do të bëhet shqyrtimi i rekomandimit të Organit Përzgjedhës të Pavarur për emërimin e anëtarëve të Organin Shqyrtues të Prokurimit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç'rast do të publikoj hulumtimin “Opinioni Publik mbi perceptimin, njohuritë dhe përvojat e të rinjve në fushën e korrupsionit në sistemin e edukimit”.( “Hotel Sirius”, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, në të cilin do të bëhët shqyrtimi i Raportit vjetor te Agjencisë Kosovare te Privatizimit - AKP për vitin 2014;.(Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ministria e Financave dhe Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës do të lansojnë një iniciativë të re që institucionalizon Buxhetimin e Përgjegjshëm Gjinor brenda MTI-së dhe MMPHS-së. (Sheshi 21, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, në të cilën do të raportojë Ministri i Shëndetësisë Imet Rrrahmani, lidhur me Marrëveshjen e kredisë Kosovë - Unicredit Bank Austria AG për financimin e Projektit të modernizimit të shërbimeve të kardiologjisë invazive në QKUK..(Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 11:00)

- Shoqata e Onkologëve të Kosovës, do të mbajë konferencën pranverore onkologjike. (Hotel “Swiss Diamond, ora 11:00)

 

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” në bashkëorganizim me Komunën e Dragashit, konkretisht nën patronatin e kryetarit Salim Jenuzi, organizojnë evenimentin e radhës “Faleminderit Finland”. (Salla e Kuvendit Komunal Dragash, ora 11:10)

Ngjarjet e datës 14 Mars 2016

- Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës do ta vizitojë ministri i Brendshëm i Landit të Mecklenburg - Vorpommern të Republikës Federale të Gjermanisë, Lorenz  Caffier, ku do të pritet nga ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni. (Objekti kryesor i MPB-së, ora 9:15)

- Shoqata e Bankave të Kosovës fillon shënimin e Javës Ndërkombëtare të Parasë. (Shkolla fillore "Model" në Prishtinë, ora 9:45)

-  Ndërmarrja transportuese "Fushë Kosova sh.p.k" qe merret me trasnportin publik, linjen Fushë Kosovë proteston për të kërkuar nga Komuna e Fushë Kosovës dhe Policia e Kosovës që të ndalen taksistet ilegal, të cilët po e dëmtojnë kompaninë, me c'rast do te mbajn edhe një konferencë për media. (Para komunës së Fushë Kosovës , ora 10:30(

- Ministri i mjedisit, Ferdia Agani do të raportojë në mbledhjen e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me planin dhe prioritetet e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj sot do të vizitojë Qendren Klinike Universitare te Kosovës. (QKUK, ora 11:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon "Forumin mbi Ekonominë Qarkore" i cili do të adresojë këtë qasje të zhvillimit ekonomik. (Hotel Nartel, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, do të presë në takim një delegacion të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, të prirë nga Kryetari i saj, Ramush Haradinaj. (Kabineti i krytarit Ahmeti, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 13 Mars 2016

- Mbahet turneu Memorial \'Adem Jashari\' për senior. (Marigona Rezidenc, ora 10:00)

-  Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media  lidhur me aferën korruptive në sektorin e shëndetësisë në të cilen do të flasin Dardan Sejdiu dhe Mirsad Shkreta. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 11:30)

Ngjarjet e datës 12 Mars 2016

- Ceremoninë e hapjes së Olimpiadës Matematike të Kosovës. (Kolegji "Mehmet Akif", në Banullë, komuna e Lipjanit, ora 10:00)

- Federata Bjeshkatare Alpiniste e Kosovës organizon Kuvendin Vjetor. (Hotel Sirius, ora 11:00) 

- Federata Bjeshkatare Alpiniste e Kosovës organizon ceremonin e ndarjeve të mirënjohjeve dhe titullit Bjeshkatari/ja e Vitit 2015. ((Hotel Sirius, ora 13:00)

- NISMA për Kosovën orgnaizon konferencë për medie me temë "skandali i Kuvendit të Kosovës në lidhje me shkeljet ligjore në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë". (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në lidhje me skandalin me njehsorëve elektronik. (Selia e Vetëvendosjes, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 11 Mars 2016

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani me bashkëpunëtorë do të qytetin e Bajram Currit në Shqipëri, ku me autoritetet komunale dhe ato shëndetësore të këtij qyteti verior të Shqipërisë, do të bisedojnë për bashkëpunimin në shëndetësi, përkatësisht ofrimin e shërbimeve shëndetësore për qytetarët e Bajram Currit në Spitalin e Gjakovës dhe atë të Prizrenit në zbatim të Marrëveshjes së bashkëpunimit Kosovë-Shqipëri në shëndetësi, ora 11:00. (Ministria do të sigurojë transport për media dhe nisja nga Ministria, ora 9:00) 

- Kolegjit Biznesit organizon veprimtari përkujtimore për rëndësinë e Demonstratave të studentëve të vitit 1981 me temë \"Roli dhe rëndësia e demonstratave të vitit 1981\". (Lokalet e Kolegjit Biznesi në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimeve për anëtarë të Këshillit Prokurorial të Kosovës, shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjin për Patentë Shofer, ejt. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Më rastin e 35 vjetorit të demonstratave studentore,   Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të presë në takim një grup të ish të burgosurve politikë. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:30)

- Bëhet inaugurimi i objektit të ri të drejtorisë së Kadastrës, ku do të marrë pjesë edhe kryetarja e Komunës së Gjakovës. (Te parku i madh i qytetit, Gjakovë, ora 13:30)

- Mbahet takimi Këshillit të Përgjithshëm të Shoqatës së Familjeve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit. (Salla e Institutit Albanologjik në Prishtinë, ora 14:00) 

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon konferencën me temë: “Konferenca për Treguesit Gjeografikë”. (Hotel “Theranda” në  Prizren, ora 14:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e institucioneve përgjegjëse për zbatimin e rekomandimeve për liberalizimin e vizave. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 10 Mars 2016

- Me rastin e Ditës Botërore të Veshkës hapet një ekspozitë me punimet e nxënësve  të shkollës fillore “Naim Frashëri” në Prishtinë duke prezantuar njohuritë e tyre për veshkat si dhe do të zhvillohet një kuiz duke testuar njohuritë e nxënësve mbi veshkat. (Shkolla fillore “Naim Frashëri”, ora 8:30)

- Bëhet përurimi i objektit të ri të Qendrës Rinore në Gjilan, në të cilin do të marrin pjesë ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala dhe kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri. (Objekti i Qendrës Rinore ndodhet përballë Stacionit të Autobusëve në Gjilan, ora 9:00)

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji, Shoqata Austriake-Kosovare dhe Instituti i Kosovës për Media organizojnë konferencën me temë “Dita Austriake-Kosovare e lirisë së mediave”. (Ambientet e UBT-së ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30 - vetëm pamje)

- Punëtorët e Fabrikës “Llamkos” në Vushtrrido të protestojnë ku do të kërkojnë pagesën e pagave të tyre, të cilat kanë mbetur pa u paguar ende. (Para Agjencionit Kosovar të Privatizimit, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Veshkës do të vendoset tenda ku qytetarëve do t’u bëhet matja e tensionit arterial, glikemia, do të shpërndahet broshura me disa udhëzime se si t’i mbrojmë veshkat si dhe do të zhvillohet kuizi me qytetarët e rastit. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të Komandës të Grupit Luftarak Shumëkombësh-Lindje ndërmjet kolonelit Vernon H. Simpson dhe kolonelit Ros Gammon. (Kampi “Bondsteel”, ora 11:00 - hyrja për media, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:20)

- Vazhdon shqyrtimi gjyqësor me shpalljen e aktgjykimit në çështjen penale ndaj të pandehurit M.U, i akuzuar për veprën penale falsifikimi i dokumenteve zyrtare nga neni 348 paragrafi 1 të KPRK-së. (Gjykata Themelore ne Ferizaj, salla nr. II,  ora 11:45)

- Kampioni Evropian në Kickboks Ridvan Vllasaliu mbanë konferencë për media ku do të jap informata rreth mecit që zhvillohet të shtunën në Basel të Zvicrës, ndërmjet Ridvan Vllasaliut dhe kick bokserit me famë botërore, italianit Armen Petrosyan per titutllin e kampionit botror. (Palestra e klubit Rigoro Gym në Prishtinë, rruga Nazmi Gafurri afër udhëkryqit Tokëbashqe - Velani, ora 12:00)

- Mbahet një seminar shkencor ku do të prezantohen disa ligjerata mjaft interesante nga ligjerues nga Turqia dhe Kosova për Ditën Botërore të Veshkës. (Salla e Telemjekësisë, ora 13:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, do ta presë për vizitë Kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha. (Selia qendrore e AAK-së, ora 15:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! pret në takim Kryetarin e PD-së, Lulzim Basha. (Zyrat e Vetëvendosje!-s, ora 16:45)

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, do të pres në takim Kryetarin e Partisë Demokratike të Republikës së Shqipërisë, Lulzim Basha. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 9 Mars 2016

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 31, ora 9:00)

- Mbahet konferenca “Dita Austriake-Kosovare e Integrimeve evropiane”. (Objekti i Universitet për Biznes dhe Teknologji në, Lagjjen Kalabria, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban tryezën e diskutimit me temën “Indeksi i Transparencës në Prokurimin Publik për Kabinetin Qeveritar të Kosovës” ku do të shpalosen të dhënat që KDI ka mbledhur nga Institucionet Qeveritare në lidhje me prokurim publik. (Salla e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Mbahet tryeza e radhës e Forum 2015, organizuar nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur dhe European Policy Center në të cilën do të diskutohet për qëndrimin e vendeve anëtare të BE-së ndaj zgjerimit drejt Ballkanit. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Kosovo SME Promotion Programme organizon konferencen me temë “Forumi për sektorin privat". (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Në Agjencinë e Kosovës për Forenzikë do të mbahet ceremonia e pranim-dorëzimit për programit dhe pajisjeve për Divizionin për ekzaminim të Audiove dhe Zërit. (Zyret e Agjencisë, afër fabrikës së ish-amortizatorëve, ora 11:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Lidhja e Pensionistëve dhe Rotary Club, bëjnë përurimin e punimeve renovuese të hapësirave ku është e vendosur Lidhjes e Pensionistëve të Kosovës. (Zyret e Lidhjes, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, në të ciliin do të diskutohet raporti i monitorimit buxhetor të skemave të ndihmës sociale. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

- Këshilli Konsultativ për Komunitete organizon diskutim me temën “Mundësitë aktuale të arsimit për pjesëtarët e komuniteteve jo shumicë në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla P38, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor, në të cilin do të bëhet Shqyrtimi i aplikacioneve të kandidatëve për Drejtor dhe Zv. Drejtor në Autoritetin e ujërave. (Kuvendi i Kosovës, Salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në të cilin do të Raportojë Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama për raportin vjetor të punës për vitin 2015. (Kuvendi i Kosovës, salla C 203, ora  11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim. (Kuvendi i Kosovës,  salla N 303, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! do të mbajë konferencë për media. (Selia qendrore e Lëvizjes Vetëvendosje!, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban mbledhjen e Këshillit Drejtues, në hotel “Emerald”, Prishtinë. (Hotel Emerald, ora 17:00)

- Organizata Cyano's Day organizon eventin e dytë me temën “Edukimi” në të cilin do të paraqitet fillimisht një video e punuar nga studentët mbi këtë temë, pas kësaj do të hapet diskutimi mes panelistëve. (American School of Kosova, orës 17:30)

Ngjarjet e datës 8 Mars 2016

- Më rastin e 8 marsit Ditës Ndërkombëtare të Gruas mbahet performancë  kundër dhunës në baza gjinore me moto "Mjaft më me arsyetime". (Para Qeverisë, ora 8:00)

- Ministrit të Mbrojtjes së Republikës së Kroacisë, Josip Buljeviç do të bëj një vizitë në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, po ashtu ai do të pritet në familjen Jashari. (Prekaz, ora 9:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, vendos lule pranë monumentit “Heroinat” në Prishtinë. (Prishtinë, ora 9:45)

- Mbahet ceremonia e pranim- dorëzimit të detyrës më ç'rast kryesuesi i zgjedhur Nehat Idrizi, do ta pranoj  pozitën e re  nga kryesuesi në largim, Enver Peci. (Ambientet e Këshillit Gjyqësor të Kosovë, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore - INDEP organizon konferencën me temë ‘Efiçienca e energjisë për zhvillim". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Me rastin e 8 Marsit - Ditës së Gruas, shfaqet filmi dokumentar “Mendoj për Ty” ku Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, do të mbajë një fjalë rasti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla alternative, ora 10:00)

- Lansohet shërbimi i Punësimi i cili ka për qëllim ofrim të këshillimit të drejtëpërdrejtë tek të paktën 60 persona me aftësi të kufizuara me qëllim të punësimit; si dhe përzgjedhjen dhe subvencionimin me grante për 15 persona me aftësi të kufizuara, për zgjerimin e bizneseve të tyre apo themelimin e një biznesi të ri, në shërbim të vetës së tyre dhe familjës së tyre.  (Zyrat e HandiKos në Veternik, afër fshatit ndërkombëtar, ora 10:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës me disa organizata tjera organizon Klubin e Leximit dhe Diskutimit të Librave Feminist. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-se, ora 10:30)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë së do të inaugurojë fushën e futbollit në komunën e Ferizajt. (Komuna e Ferizajt, rruga "Sazani", ora 10:30)

- Në kuadër të organizatës “Thirrjet e Nënave" bëhet inaugurimi i punëtorisë së ëmbëlsirave ”Duart e Arta”.  (Rruga “Skënderbeu”, përballë Stacionit Policor të Gjakovës, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të behët shqyrtimi i informatës së Agjencisë së Statistikave të Kososvës, lidhur me publikimin e statistikave për rritjen ekonomike, investimet, punësimin dhe prodhimim industrial. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën S-I, ora 11:00)

- Në një ceremoni  solemne, rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi, do ta nderojë më çmimin “Excellence Leadership Award”, humanisten e madhe austriake, dr. Marianne Graf. (Ambientet e UBT-së, në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa me rastin e shënimit të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, vendos buqetë lulesh në Memorialin Heroinat në Prishtinë. (Memoriali Heroinat, përballë Pallatit të Rinisë, ora 11:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas - 8 Mars organizohet marsh protestues me moto "MARShojmë S`Festojmë". (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 12:00)

- Mbahet ceremonia për trevjetorin e themelimit të Universitetit “Kadri Zeka”. (Universiteti “Kadri Zeka",  ora 12:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon ceremoninë inauguruese te shkollës së mesme të re në Pasjan. (Fshati Pasjan, ora 12:30)

- Drejtori i Përgjithshëm i Doganës së Turqisë Cenap AŞCI viziton Doganën e Kosovës më ç'rast do të takohet me drejtorin, Lulezim Rafuna ku pas takimit mbajnë konferencë për media. (Drejtoria e Doganës, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon tubim lidhur me moszbatimin e qëllimshëm nga Qeveria e Kosovës të ligjit për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës. (Hotel Grand, ora 14:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës me disa organizata tjera organizon intervenim në hapësirën publike me moto "Gjinorëzimi i qytetit". (Prishtinë,  ora 14:00)

- Forumi i Gruas i LDK -se organizon akademi solemne  për përvjetorin e 26-të FGLDK-së. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës, Programi Universitar për Studime dhe Hulumtime Gjinore, Artpolis, Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, Qendra për Barazi dhe Liri - CEL, Qendra Kosovare për Studime Gjinore dhe Feminizmi Shqiptar organizojnë aktivitet si Teori, Art, Aktivizëm – Artivizëm, Shfaqje Filmi dhe Disktutim. (Fakultetin Filozofik, salla 101, ora 16:00)

- Komuna e Prishtinës do të jepet shfaqja “Më fol për dashurinë”. (Teatri Dodona, ora 19:30)
 

Ngjarjet e datës 7 Mars 2016

- Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Kroacisë, Josip Buljeviç viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma "Adem Jashari" në  Prishtinë, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon punëtorinë ku do të prezantojmë Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit, mundësitë e mbështetjes institucionale për Bizneset dhe kërkesat e tregut të BE-së për eksport. (Hotelin "Nartel", ora 9:30)

- Ministrit të Mbrojtjes të Republikës së Kroacisë, zotëri Josip Buljeviç dhe Ministri për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli mbajnë konferecë për media.  (Kazerma "Adem Jashari" në  Prishtinë, ora 10:10)

- Avokati i Popullit i Republikës së Shqipërisë, viziton Avokatin e Popullit. (Zyret Qendrore të IAP-së, ora 10:30)

-  Hilmi Jashari, Avokat i Popullit në Republikën e Kosovës dhe Igli Totozani, Avokat i Popullit në Republikën e Shqipërisë, do të nënshkruajnë Marrëveshjen e Bashkëpunimit.(Zyret Qendrore të IAP-së,  ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, në bashkëpunim me Partnerët e Projektit SD@UHZ, bënë lancimin e Strategjisë për Sigurimin e Cilësisë së Universitetit ‘Haxhi Zeka’ 2016-20. (Ndërtesa e Rektoratit të Universitetit ‘Haxhi Zeka’ në Pejë, ora 11:00) 

- Me rastin e 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, znj. Anila Statovci, do të vizitojë shkollën Fillore “Meto Bajraktari” në Prishtinë. (Shkolla Fillore “Meto Bajraktari”, ora 11:00)

- Me rastin e 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë Shkollën Fillore “Ismail Qemali” në Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 11:15)

- Me rastin e shënimit të 26- vjetorit të Forumi të Gruas së  LDK-së , homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova, pas homazheve  vizitë në familjen e Presidentit  Rugova. (Velani, ora 12:00)

- Igli Totozani, Avokat i Popullit në Republikën e Shqipërisë, takohet me Kadri Veselin, Kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës.(Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

- Forumi i Gruas i Lidhjes Demokratike të Kosovës i bën vizitë Memorialit Heroina ku edhe do të vë buqetë lulesh. (Memoriali Heroina, ora 13:00)

- Igli Totozani, Avokat i Popullit në Republikën e Shqipërisë, takohet me Lirije Kajtazi, kryetare e Komisionit Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore , Persona të pagjetur dhe Peticione.(Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

- Nënshkruhet Marrëveshje e Mirëkuptimit në mes të KEK dhe KEDS/KESCO, lidhur me implementimin e ligjit për faljen e borxheve. (Drejtoria e KEK –ut, TC Kosova B , hyrja 03, Obiliq, ora 13:00 - ndryshon ora 14:00)

- Forumi i Gruas i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban manifestimin qendrore të shënimit të 26- vjetorit të themelimit. (Restorani “Apollonia”, ora 17:30)

- Hapet dyqani Yves Rocher, krijues i kozmetikës bimore e vetmja markë kozmetike me mbi 700 produkte. (Qendra tregtare Grand Store, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 6 Mars 2016

- Me rastin e 18 vjetorit të epopesë së UÇK-së, delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje! i prirë nga kryetari Visar Ymeri bashkë më deputete dhe anëtarë të kryesisë, do të bëjnë homazhe të varrezat e të rënëve të familjes Jashari dhe me pas vizitë të familja. (Prekaz, ora 9:00)

- Në kuadër të konferencës ndërkombëtare “Modeli i Bashkimit Evropian Kosova 2016” Instituti “iCHAT’ - Kosovë dhe “ICCTW” - Gjermani do të simulojnë Parlamentin e Bashkimit Evropian në Parlamentin e Republikës së Kosovës ku edhe do të jetë ceremonia kryesore e këtij eventi. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, bën homazhe pranë varrit të Komandantit Legjendar Adem JASHARI dhe varrezave të Familjes JASHARI në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 10:00)

- Delegacioni i Këshillit Komëbtar Boshnjak dhe një grup i të rinjve i shoqëruar nga anëtarët e organizatës "Kosova për Sanxhakun" do të vizitojë Memorialin në Prekaz, homazh tek varri i komandantit legjendar Adem Jashari, pastaj do të vizitojë familjen Jashari, ku do të pritet nga  Rifat Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Ministri Haki Demolli dhe Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama së bashku me delegacionin e Ministrisë për FSK dhe të FSK-së do të bëjnë homazhe në Kompleksin memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli bën homazhe pranë varrit të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe varrezave të Familjes Jashari, në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. (Prekaz, ora 10:30)

- Delegacioni i Këshillit Komëbtar Boshnjak dhe një grup i të rinjve i shoqëruar nga anëtarët e organizatës "Kosova për Sanxhakun" do të vizitojë familjen Shaban Polluzhës si dhe do të bërë homazhe te varri i Shaban Polluzhës. (Fshati Polluzhë ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e XXIII Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje në të cilen do të flasë kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Visar Ymeri. (American School of Kosova në Pallatin  e Rinisë në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në Akademinë përkujtimore kushtuar Komandantit Legjendar Adem Jashari, Familjes Jashari dhe të gjithë dëshmorëve. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë në Prishtinë, ora 18:00)Ngjarjet e datës 5 Mars 2016

- Në kuadër të konferencës ndërkombëtare “Modeli i Bashkimit Evropian Kosova 2016” Instituti “iCHAT’ - Kosovë dhe “ICCTW” - Gjermani do të simulojnë Këshillin e Ministrave të Bashkimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës,salla S I, ora 9:30)

- Me rastin e 18 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, presidenti i zgjedhur Hashim Thaçi do të bëjë homazhe te varrezat e familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:30)

- Nën patronatin e Qeverisë së Republikës së Kosovës, mbahet Manifestim në FSK për nderë të Epopesë së UÇK-së, rënies së Komandantit Legjendar Adem Jashari, Familjes Jashari dhe të gjithë dëshmorëve të kombit. (Kazerma e FSK-së "Adem Jashari" në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në kuadër të manifestimit për shënimin e 18 vjetorit të "Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës", merr pjesë në ceremoninë e rreshtimit të kuadrateve të FSK-së. (Kazerma e FSK-së “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore - INDEP, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Shkollën e Gjelbër, organizojnë një sërë aktivitetesh me rastin e shënimit të ditës botërore të Efiçiencës së Energjisë. (Sheshi Zahir Pajaziti, në Prishtinë, ora 11:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës organizon ceremoninë festive të ndarjes së mirënjohjeve pensionistëve të arsimit nga e tërë Kosova në respekt të 7 Marsit  ditës së madhe të mësuesit dhe shkollës shqipe. (Salla e kuqe  e Pallatit të Rinisë, Kulturës dhe Sporteve, ora 12:00)

- Zhvillohet ndeshja lamtumirëse për zonjën Resmije Juniku - legjenda e basketbollit kosovar. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, salla e basketbollit në Prishtinë, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. Në konferencë flet kryetari, Visar Ymeri. (Zyret qendrore te Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj,  do të marrë pjesë në një tubim të madh me qytetarë të Deçanit. (Sheshi përballë Pallatit të Kulturës në Deçan, ora 13:00)

- NISMA për Kosovën do të organizoj shënimin e dyvjetorit të themelimit të saj. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Këshilli i Rinisë Evropiane në Kosovë organizon cermoninë e ndarjes së Mirënjohjes “Nderi i Kombit” për familjen legjendare shqiptare Jashari nga Prekazi. (Kulla e Jasharajve në Prekaz, ora 14:15)

Ngjarjet e datës 4 Mars 2016

- Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, Imet Rrahmani do të pres në takim delegacionin  e Inspektoratit Shëndetësorë të Shqipërisë të Shoqëruar nga Ambasadori shqiptar në Prishtinë, Qemal Minxhozi. (Ndërtesa e ministrisë, salla 128, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ceremonia e Lansimit te Paktit Evropian për Rininë në Kosovë, një nismë e CSR Europe dhe Komisionit Evropian e cila është lansuar më 17 Nëntor 2015 në Bruksel. (Emerald Hotel, ora 9:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 31, ora 9:30)

- Hapja solemne e konferencës së parë ndërkombëtare “Modeli i Bashkimit Evropian Kosova 2016”. (Ndërtesa e re e Qeverisë, Ministria e Administrates Publike, salla e Kuqe, ora 9:30)

- Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, Imet Rrahmani,  Ambasadori shqiptar në Prishtinë, Qemal Minxhozi dhe delegacioni i  Inspektoratit Shëndetësorë të Shqipërisë do të japin një prononcim për media. (Ndërtesa e ministrisë, ora 9:30)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport ku do të bëhët Shqyrtimi i Projektligjit për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta si dhe shqyrtimi i raportit me rekomandime për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Arsimin Parauniversitar në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00 )

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Paktit për Rininë, një angazhim ky i përbashkët i biznesit dhe liderëve të Bashkimit Evropian. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret ekipin e filmit kandidat për Oscar "Shok". (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Instituti për Studime ne Edukim, EdGuard mban konferencën e prezantimit të raportit të projektit "Kuptimi dhe Qëndrimi I të Rinjve ndaj Qytetarisë", projekt ky i mbështetur dhe i financuar nga Fondi Kosovar për Shoqëri të Hapur, KFOS. (Qendra e Konferencave "Orion", ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu dhe Ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociali, Arban Abrashi do të vizitojnë kompaninë Ahas Holding. (Objektet e kompanisë në Prishtinë, ora 11:00)

- Ministri i  Shëndetësisë Imet Rrahmani me bashkëpunëtorë, sot do të vizitojë Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit. (Gjilan, ora 11:00)

- Educational Centre Kosova organizon promovimin e librave akademikë të përkthyer në Gjuhën Shqipe në përshtatje dhe përdorim të vlefshëm nga pedagogët dhe studentët e çdo fakulteti të ekonomisë dhe biznesit si në Shqipëri, ashtu edhe në territoret shqipfolëse jashtë Shqipërisë, si në Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës viziton Klubin e Xhudos në Pejë më ç'rast do t’i dorëzojë Klubit të Xhudos mirënjohjen e ndarë në 10-vjetorin e krijimit këtij grupi. (Klubi i Xhudos në Pejë, rruga Aslan Çesma, nr. 10, ora 11:00)

- Bëhet shpërndarja e licencave të punës për dhjetë federata të sportit, për një afat 4 vjeçar, përmes të cilave këtyre federatave u mundësohet zhvillimi i aktiviteteve sportive dhe përkrahja institucionale. (Kabineti i ministrit Kujtim Shala, ora 14:00)


- Opozita e bashkuar e dërgon në Kushtetuese kërkesën për shfuqizimin e vendimit të Kuvendit për zgjedhjen e presidentit. (Gjykata Kushtetuese, ora 14:00)


- Liderët e tri partive opozitare, Haradinaj, Ymeri dhe Limaj, mbajnë konferencë për shtyp, në të cilin dop të bëjnë të ditur hapat e më tutjeshëm të opozitës.(Përpara shkallëve të Teatrit Kombëtar, ora 15:00)


- Mbahet ligjeratë publike me Dr. Grida Duma, politikane dhe sociologe e shquar nga Shqipëria. (Objekti i Universum, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 3 Mars 2016

- Të rinjtë evropian dhe ata Kosovarë do të arrinjnë në Prishtinë ku do të marrin pjesë në konferencën e parë ndërkombëtare “Modeli i Bashkimit Evropian Kosova 2016” e cila organizohet nga Instituti– “iCHAT’ nga Kosovadhe “ICCTW” nga Gjermania. (Aeroporti i Prishtinës, ora 8:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit me mbështetjen e Këshillit të Evropës, organizon tryezën me temë  “Personat e moshuar nën përkujdesje institucionale, të drejtat dhe trajtimi i tyre i barabartë”. (Hotel Victory, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban mbledhjen e parë e Këshillit për Siguri në Bashkësi. (Salla nr. 37 në ndërtesën e vjetër së Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet në parim i Projektligjit për mbrojtjen nga zhurrma. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Për nder të 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon ceremoni solemne, në të cilën ministri, Arsim Bajrami do të ndajë çmimin tradicional “Shaban Jashari”,  për kontribut të veçantë në fushën e arsimit dhe edukimit ku mirënjohje do të marrin edhe mësimdhënës të dalluar nga komunat e Kosovës. ( ambientet e MASHT, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Administrates se Kosovës organizon konfernencë për shtyp dhe bënë publike, të arriturat, sfdat dhe kërkesat e artikuluara substanciale te SPAKU-ut per sherbyesit civil te Kosoves, drejtuar Qeveris së Kosovës për implementim për vitin 2016. (Ish ndertesa e Gërmisë në perdhesë, zyret e ATK -es, ora 11:20)

- Ndihmës Administratori i USAID-it për Europë dhe Euroazi Thomas Melia, i shoqëruar nga Zëvendës-shefja e misionit Jennifer Bachus, I ngarkuari me punë i ambasadës suedeze në Prishtinë Henrik Nilsen, dhe Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, do të përurojë linjën e re prodhuese në Rolleo. (Fabrika Rolleo në Ferizaj, ora 12:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione ku do të mbahet diskutim lidhur me zbatimin e rekomandimeve të Institucionit të Avokatit të Popullit me të ftuar Avokati i Popullit Hilmi Jashari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 14:00)

- Anulohet - Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 15:00)

- Kinema ABC shfaq premieren botërore të filmit te animuar për fëmijë “Zootopia” në 3D. (Kinema ABC, ora 16:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Ndihmës Administratorin e USAID-it për Evropë dhe Euroazi, Thomas O. Melia.(Ndërtesa e Qeverisë, VETËM PAMJE, ora 16:15)
 
- Albanian ICT Awards mban takim Informativ për tu njohur nga afër me kriterët dhe mundësitë rreth garës mbarëkombëtare në fushën e Teknologjisë dhe Informacionit. (Innovaticon Center Kosova, rr. "Rexhep Mala" 28 A, ora 17:30)

- Shfaqet premiera botërore e filmit “The Brothers Grimsby”, një komedi perfekte me aktorin e njohur nga filmat Ali G, Borat, etj, Sacha Baron Cohen dhe Mark Strong e Penelope Cruz. (Kinema ABC, ora 20:00)


Ngjarjet e datës 2 Mars 2016

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 31, ora 9:00)

- Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, do hapë ekspozitën me temë “7 dhe 8 Marsi”. (Objekti i Galerisë së Fakultetit të Arteve, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 113-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, Ish-objekti i Inspektoratit Komunal, rruga Enver Zymberi, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon prezantimin e master planit për lagjen Kodrina i cili është rezultat i konkursit ndërkombëtar organizuar nga NTN Tregtia në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës. (Zyret e OEK, ora 10:30)

 

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami, do të marrë pjesë në inaugurimin e shtatores së Akademik Ali Hadrit, para objektit të ri të Bibliotekës Universitare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Komunës së Prishtinës organizon konferencë për media për projektin e ri të Gërmisë si pejsazh i mbrojtur dhe fillimin e bashkëpunimit në mes të  Komunës së Prishtinës dhe "WWF Adria" përmes projektit “Zonat e mbrojtura për Natyrën dhe Njerëzit”. (Salla nr. 37 në ndërtesën e vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 15:00)

- Ndihmës Administratori i USAID-it për Europë dhe Euroazi Thomas Melia, Ministri i Drejtësisë Hajredin Kuçi, dhe Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës Enver Peci, do të flasin me rastin e nisjes zyrtare të programit të ri të USAID-it Forcimi i Sistemit të Drejtësisë. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Drago Kos nga OECD do të mbajë një ligjeratë me temë "Korrupsioni në vendet në zhvillim". (Biblioteka e Kolegjit Riinvest "Ekrem Beqiri", ora 17:00)

- Ekipa e filmit 'Shok' do të kthehet në Prishtinë me fluturimin Munich - Prishtinë. (Aeroporti i  Prishtinës, ora 17:50)

Ngjarjet e datës 1 Mars 2016

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në bashkëpunim me projektin e USAID-it, Repower - Kosovë, organizojnë Forumin e Nivelit të Lartë “Siguria e furnizimit me energji elektrike në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi do të bëjë prezantimin e Programit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2016 dhe Programit për Pagesat Direkte 2016, të cilat sivjet përfshijnë një buxhet prej 46 milionë eurove. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

- Instituti GAP dhe DokuFest organizojnë konferencë për media me temë “Ndikimi Ekonomik i DokuFestit 2015 si dhe parashikimet per periudhën 2016-2018”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Forumin e Nivelit të Lartë "Siguria e Furnizimit me Energji Elektrike në Kosovë". (Swiss Diamond, ora 10:00)

- Bëhet inagurimi i Qendrës për Këshillim në Karrierë, e themeluar me iniciativë të Komunës së Prishtinës dhe e përkrahur nga Ambasada Britanike, si dhe Helvetas Swiss Intercooperation. (Ish Shkolla Politike dhe së fundmi Shkolla e Tregtisë, rrugë anësore nga rruga "Nazim  Gafurri", ora 10:30)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, mban Dëgjim publik për Projektligjin për Investimet Strategjike në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 11:00)

- Agjencia e Kosovës për Forenzikë do të mbajë konferencë për media për të prezantuar raportin vjetor për vitin 2015. (Objekti kryesor i Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 11:00)

 - Community Building Mitrovica organizon konferencën “Our Matters”, në të cilën do të publikohet  raporti për “tri ciklet e debateve” nga periudha 2013-2015 i mbajtur në Jug dhe Veri të Mitrovicë. (Hotel Palace, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilin do të shqyrtohet edhe Programi Kombëtar për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 29 Shkurt 2016

- Me rastin e vizitës së Zëvendëspresidentit të Grupit të Bankës Botërore për Evropën  dhe Azinë Qendrore, Cyril Muller mbahet takimi i përbashkët i Ministrisë së Financave dhe Bankës Botërore në të cilin diskutohen sfidat e Strategjisë Kombëtare për Zhvillim 2016 – 2021. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 9:45)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezë diskutimit me temë “Indeksi i Transparencës në Prokurimin Publik për komunat e Kosovës” ku do të shpalosen të dhënat e mbledhura nga komunat nga KDI-së në lidhje me prokurim publik. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Me rastin e përfundimit të projektit të binjakëzimit "Mbështetje për statistikat", i financiar nga BE, Agjencia Kosovare e Statistikave organizon një ceremoni përmbyllëse për të prezantuar të arriturat e këtij projekti që zgjati 27 muaj, me një buxhet prej 1,5M€. Denmark Statistics është partneri implementues i projektit. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me Institutin “SETA” dhe “DC Center”  nga Turqia, mban konferencë me temë “Mbyllja e korridorit për luftëtarët e huaj - Forcimi i bashkëpunimit Kosovë - Turqi”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Mbahet Mbledhja e Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë, në të cilin do të raportoj  Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Agron Selimaj. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

- Hapja solemne e ekspozitës me bukuritë e Kosovës, nga fotografi tashmë i mirënjohur jo vetëm në Kosovë por çdokund ku Kosova bën promovimin e saj në botë, z. Bujar Gashi. (Hapësirat e ANP 'Adem Jashari' Limak Kosovo, ora 11:00)

- Në kuadër të programit "Guest Speaker" të Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan mbahet ligjërata e drejtorit te përgjithshëm te Doganës së Kosovës, Lulzim Rafuna, i cili do të ligjëroj me temën: "Reformat në Doganën e Kosovës dhe tejkalimi i parashikimeve të mbledhjes së të hyrave shtetërore". (Objekti i Universitetit te Gjilanit, ora 11:00)

- Filharmonia e Kosovës mban konferencën për media lidhur me dy koncertet e rradhës të Filharmonisë. (Filharmonia e Kosovës prapa Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon konferencë për media në të cilën do të prezantoj Akademinë e Ndërmarrësisë. (Zyret e OEK-ut, ora 13:00)

- Ambasadorja gjermane në Kosovë znj. Angelika Viets do të vizitojë Doganësn e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 15:30)

- Orkestra Simfonike të Filharmonisë mban koncertin nën udhëheqjen e dirigjentes Nathalie Marin. (Kisha katolike "Shën Ndou" në Prishtinë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 28 Shkurt 2016

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli bën homazhe në Likoshan dhe Qirez, për të përkujtuar viktimat e masakrës së forcave serbe në këto fshatra. (Likoshan, ora 11:00)
 
- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli merr pjesë në Akademinë përkujtimore kushtuar Likoshanit dhe Qirezit. (Shtëpia e Kulturës në Drenas, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Visar Ymeri mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes, ora 13:00)

 

 

 

 

Ngjarjet e datës 27 Shkurt 2016

- Ministria e Punës dhe Mirëqenie Sociale, në bashkëpunim me Organizatës Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar GIZ-in dhe Komunën e Ferizajit, organizojnë Panarin e Punës. (Palestra e Shkollës Fillore “Tefik Çanga”, Ferizaj në ora 9:30)

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2016

- Subjektet opozitare organizojnë protestën e radhës për largimin e Qeverisë dhe kundër zgjedhjes së Presidentit. (Sheshi Skenderbeu, ora 10:00)

- Mbahet seremonia e diplomimit të gjeneratës së parë të Projektit Femrat në TIK. (Auditorium i Universitetit Amerikan të Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dytë për vitin 2016 e Kuvendit të Komunës  së Gjakovës. (Salla e madhe të Kuvendit të Komunës  së Gjakovës, ora 10:00)

- Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Këshilli Danez për Refugjatë dhe Green Art Center bëjnë lansimin  e nismës “Mitrovica Riciklon”, një nismë që mundëson qytetarët, institucionet dhe bizneset në Mitrovicë për të kontribuar në riciklim dhe njëherësh mbështet punësimin dhe përfshirjen sociale të mbledhësve joformalë të mbeturinave me anë të Ndërmarrjes Sociale “Treciklo” . (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë , ora 11:00)

- Në 80-vjetorin e lindjes së veprimtarit të shquar, Adem Demaçi, nën patronatin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, mbahet Akademi solemne. (Hoteli Emerald, ora 18:00)

 

- Subjektet opozitare mbajnë konferencë për media. (Selia e Vetëvendosjes, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 25 Shkurt 2016

- NTN Tregtia në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës bëjn prezentimin dhe shpalljen e fituesit për Master-Planin me të mirë për Kompleksin Kodrina, prezentimet e projekteve dhe përzgjedhja e fituesit do te jenë e në publik. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës, ora 9:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Përfshirja e kapitullit mbi drejtësinë tranzicionale në planin mësimor të edukimit qytetar në shkolla të mesme”. (Hotel Victory, ora 9:30)

-  Instituti Riinvest dhe partnerët e projektit organizojnë Forumin për Menaxhimin e Mbeturinave ku do të prezantohen të gjeturat e raportit “Menaxhimi i mbeturinave në 16 komunat”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Lëvizja FOL mban konferencë për media me ç'rast do të bëhet publikimi i hulumtimit "Korrupsioni në Institucionet e Kujdesit Shëndetësor Publik në Kosovë" si dhe prezantimi i Platformës së Statistikave Anti-Korrupsion. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Ambasadori Jean-Claude Schlumberge.  do ta vizitoj Komunën e Gjakovës ku do të takohet me kryetaren e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila më të cilin do të mban edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Kompania e Ujësjellësit Rajonal “Prishtina” organizon konferencë për media në të cilën do të prezantohet progresi teknik i fabrikës së përpunimit të ujit në “Shkabaj”. (Fshati Shkabaj, rruga Kastriot-Muzakaj, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani do të vizitojë Komunën e Malishevës me ç’rast me autoritetet e pushtetit lokal do të diskutojë për  Kujdesin Parësor Shëndetësorë dhe përgatitjet për ballafaqim me rastet eventuale të Etheve Hemorragjike. (Ndërtesa e Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës, Open Data Kosovo dhe Girl’s Coding Kosova, do të bëjnë lansimin e aplikacionit për telefoni të mençur “Ec Shlirë”, i cili do të bëjë të mundur raportimin e ngacmimit seksual. (Hotel Sirus, ora 11:00)

- Kuvendi i Komunës së Mitrovicës mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 11:00)

- Kryetari i Komisionit për Tregti të Jashtme dhe doganë i Asamblesë Parlamentare të Bosnje e Hercegovinës, Semsudin Mehmedoviq, do të takohet me nënkryetarin e Kuvendit, Xhavit Haliti. (Zyra e nënkryetarit Haliti, ora 12:00)

- Rinia Demokratike e PDK-së do të organizoj një ekspozitë të hapur me fotografi ku do të përfshihen fotografi para, përgjatë dhe pas luftës, e deri tek shpallja e pavarësisë të Republikës së Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 12:00)

 

- Përfaqësues të komunitetit të Rugovës flasin për kufirin. (Tribuna në ''Sheshin e Kundërshtimit, ora 12:00)

- Kryetari i Komisionit për Tregti të Jashtme dhe doganë i Asamblesë Parlamentare të Bosnje e Hercegovinës, Semsudin Mehmedoviq, do të takohet me nënkryetarin e Kuvendit, Fikrim Damka, Lirije Kajtazi dhe Duda Balje. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 12:20)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani do të vizitojë Komunën e Rahovecit me ç’rast me autoritetet e pushtetit lokal do të diskutojë për  Kujdesin Parësor Shëndetësorë dhe përgatitjet për ballafaqim me rastet eventuale të Etheve Hemorragjike. (Ndërtesa e Komunës së Rahovecit, ora 13:00)

- Kryetari i Komisionit për Tregti të Jashtme dhe doganë i Asamblesë Parlamentare të Bosnje e Hercegovinës, Semsudin Mehmedoviq, do të ketë takim me Komisionin për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, Aneks, ora 13:00)

- Kryetari i Komisionit për Tregti të Jashtme dhe doganë i Asamblesë Parlamentare të Bosnje e Hercegovinës, Semsudin Mehmedoviq do të takohet me Muhamet Mustafa, kryetar i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri i Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-14, ora 15:45)


Liderët e tri partive opozitare, Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, do ta mbajnë sot një konferencë për medie. (Sheshi para Teatrit Kombëtar, ora 16:00)

 - Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës hapet ekspozita personale e autorit Butrint Morina. (Galeria e Ministrisë së Kulturës të Qafa, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 24 Shkurt 2016

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Organizatës Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar - GIZ. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet ceremona e nënshkrimit të bashkëpunimit në mes Grupit të Bankës Boterore/IFC dhe Asociacionit të Bankave të Kosoves. (Zyrat e Bankës Boterore, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian bën prezantimin e raportit “Vlerësimi i Llogaridhënies Financiare dhe Shpenzimeve Publike për Kosovë". (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 10:30)

- Vazhdon e Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim një delegacion të lartë nga agjencia qeveritare amerikane Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit të udhëhequr nga  Kamran Khan, zëvendëspresident i MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:45)

- Liderët e opozitës sot mbajnë konferencë shtypi.( Sheshi para Teatrit Kombëtar, ora 16:00)


- Komiteti Olimpik i Kosovës mban asamblenë e përgjithshme. (Hotel Sirius, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 23 Shkurt 2016

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon konferencën mbi "Të drejtat e pronësisë intelektuale". (Salla e konferencave Orion, ora 9:15)

- Mbahet takimi i 7-të i Përbashkët dhe i fundit ndërmjet Projektit, Agjencionit për administrimin e pasurisë së sekuestruar dhe të konfiskuar dhe palëve të saj të interesit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë lansojn punëtorinë "Procesi Torino 2016". (Ndërtesa e MASHT ora 9:30)

- Mbahet ceremonia solemne e diplomimit të 37 zyrtarëve komunal të 8 komunave të Prishtinës. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon diskutim me temë “Lufta kundër Korrupsionit Politik në Kosovë - Sfidat Aktuale në Funksion të Reformave të Ardhshme”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike, mban Dëgjim publik, për Projektligjin për Auditorin e Përgjithshëm dhe Zyrën Kombëtare të Auditimit të Republikës së Kosovës.(Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora sallën N 302)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit.(Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, në të cilën do të bëht shqyrtimi i Raportit me Rekomandime i Projektligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare;.(Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu, mban konferencë për media, rreth projektit të autobusëve të rinj për qytetin e Prishtinës dhe bllokadës që po ja bën Qeveria këtij projekti. (Salla nr. 37 në ndërtesën e vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

- Zyra e BE-së dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë një vizitë monitoruese dhe promocionale në terren tek përfituesit e Programit të Granteve për NMVM në Prishtinë dhe Gilan. (Vizita fillon nga Kompania "Logistics Plus” Sh.a., Adresa: Arberia 3, Veranda CD/7, H1/A, Komuna e Prishtinës, ora 12:00)

 

- Ramush Haradinaj, Visar Ymeri dhe Fatmir Limaj mbajnë konferencē për shtyp lidhur me fillimin e protestave non-stop.  (Sheshi para Teatrit Kombëtar, ora 14:00)

- Organizuar nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim dhe Ministria e Shëndetësisë, do të mbahet Konferenca për lansimin e Projektit për Kujdesin Shëndetësor të Qasshëm dhe Cilësor, të financuar nga SDC. (Hotel Sirius, ora 14:30)

- Zyra e BE-së në Kosovë do të inaugurojë fushën e futbollit në komunën e Gjilanit. (Gjilan, ora 15:30)


- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret një delegacion të lartë nga agjencia qeveritare amerikane Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit  të udhëhequr nga Kamran Khan, zëvendëspresident i MCC-së. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 17:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

 

 

Ngjarjet e datës 22 Shkurt 2016

- Mbahet ceremonia e hapjes së Javës së Shëndetësisë Kosovaro-Turke. (Salla e konferencave të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës në Klinika e Kirurgjisë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport të Kuvendit organizojnë tryezë diskutimi për Projektligjin për Arsimin e Lartë në Republikën e Kosovës më ç'rast, do të prezantohet “Studimi krahasues për Projektligjin për Arsimin e Lartë në Republikën e Kosovës”, i përgatitur nga Qendra për Arsim e Kosovës. (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Ministri i Integrimit Evropian Bekim Çollaku dhe zëvendëskryeministri i Maqedonisë për çështje evropiane Fatmir Besimi, nënshkruajnë Marrëveshjen e Bashkëpunimit për çështje të integrimit në BE, në mes të Kosovës dhe Maqedonisë. (Zyra e Ministrit Çollaku, ora 10:20)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës bën publikimin e raportit më të ri, "Ngacmimi Seksual në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Në shkollen e fshatit Gradicë bëhët zbulimi i bustit të Heroit Mehmet Gradica emër të cilin e mbanë kjo shkollë. (SH.F.M.U "Mehmet Gradica" në Gradicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik në të cilën njëra ndër pikat është edhe diskutimi për "Progresin me zbatimin e reformave të ndërlidhura me Raportin e Bankës Botërore “Të Bërit Biznes”. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 21 Shkurt 2016

- Mbahet turneu i boksit “Pavarësia 2016”. (Pallati i Rinis dhe Sporteve në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet turneu i seniorve “Dita e Pavarësisë”. (Kolegji Universi në Bardhosh, ora 10:00) 

Ngjarjet e datës 20 Shkurt 2016

- Organizata Jo-qeveritare Iniciativa për Prosperitet në Kosovë PIKS organizon ditën e dytë të konferencës “Akademia Kosovare e Modelit të Kombeve të Bashkuara - (KMUNA)”. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Me rastin e 27 Vjetorit të Grevës së  Minatorëve të Trepçës, Ndërmarrja Trepça organizon  manifestimin qëndror “Java e Minatorëve”. (Stanterg të Mitrovicës, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:30)
 
- Shfaqet Premiera Botërore e filmit “The 5th Wave”, një aventurë/triller me efekte fantastike, ku në rolin kryesor paraqite aktorja Chlow Grace Moretz. (Kinema ABC, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 19 Shkurt 2016

- Bëhet ndarja e certifikatave të licencimit për Federatën e Futbollit të Kosovës, Federatën e Atletikës të Kosovës dhe Federatës e Shenjëtarisë të Kosovës. (Kabineti i ministrit Kujtim Shala, ora 9:00)

- OJQ "Kosova për Sanxhakun" dhe Këshillit Kombëtar Boshnjak do të bëj, homazh tek varri i komandantit legjendar Adem Jashari, pastaj do të vizitojë familjen Jashari, ku   do të pritet nga  Rifat Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi bashkë me Trupen Ekzekutive e Inspektoratit të Punës do të mbajnë një konferencë për media ku për opinionin e gjerë do të prezantohen të arriturat e TEIP për vitin 2015. (Salla e konferencave të MPMS, Rruga e UÇK-së, Nr. 1, ora 10:00)

- Ambasadori i Kosovës në Maqedoni, Ylber Hysa dhe Ministri i Vetëqeverisjes Lokale i Maqedonisë,  Lirim Shabani nënshkruajnë marrëveshje partneriteti  për asistencë teknike për programin e bashkëpunimit ndërkufitar Kosovë - Maqedoni (2014-2020). (Zyrat e Ministrisë së Vetëqeverisjes Lokale të Maqedonisë në Shkup, ora 10:00)

- OJQ "Kosova për Sanxhakun" dhe Këshillit Kombëtar Boshnjak do të bëj, homazhe te varri i Shaban Polluzhës. (Fshati Polluzhë, ora 11:00)

- Ambasadori i ShBA-ve Greg Delawie, i shoqëruar nga drejtori i misionit të USAID-it James Hope, do t’i vizitojë aktivitetet e fëmijëve të  organizuara për Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare. (Shkolla Fillore “Asdreni” në Novobërdë, ora 11:30)

- Presidentja, Atifete Jahjaga merr pjesë në ceremoninë e dekorimit të personaliteteve të shquara, që në periudha të ndryshme kohore dhe në fusha të ndryshme të jetës kanë dhënë kontributin e tyre të çmuar për vendin tonë. (Hoteli Emerald, ora 12:00)

- Organizata Jo-qeveritare Iniciativa për Prosperitet në Kosovë PIKS mbajnë konferencën “Akademia Kosovare e Modelit të Kombeve të Bashkuara - (KMUNA)”. (Sheshin 21, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 18 Shkurt 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutim rreth performancës së EULEX-it përgjatë viteve të funksionimit, me fokus në rastet e korrupsionit dhe krimit të organizuar. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, në të cilin do të diskutohet për Plotësim - ndryshimin e Ligjit për RTK. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa, në të cilin do të bëhët Shqyrtimi i Projektligjit për Pantentë Shofer dhe amendamenteve të Komisionit funksional për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri. (Kuvendi i Kosovës, salla C 203, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Komuna e Podujevës organizojnë ceremoninë inauguruese e shkollës së re 'Naim Frashëri' në Podujevë. (Podujevë, ora 13:15)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon diskutimet e BE-së me panel diskutimin rreth Reformës së Ligjit të Punës në Kosovë - Të rejat e fundit rreth Dialogut Social. (Qendra Informative e BE-së, ora 13:30)

 

- Komuna e Gjakovës nënshkruan marrëveshje me Organizatën “Help” për mbështetjen me 80,000 euro për fondin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në Komunën e Gjakovës. (Kabinetin e kryetares Mimoza Kusari Lila, ora 14:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilen do të flasë kryetar, Visar Ymeri. (Zyret qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e dhënies së Çmimit Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut, të Kolegjit AAB, ish zëdhënësit të NATOS-s, Jamie Shea. (Teatri AAB në Kolegjin e AAB-së, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 17 Shkurt 2016

- Bëhen homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe tek shtatoret e heronjve të Kosovës, ora 09:00)

- Rinia e PDK-së Dega në Prishtinë do të zhvillojë një aktivitet simbolik për nder të 17 Shkurtit,Ditës së Pavarësisë së Kosovës.(Përballë Objektit të Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 09:30)

- Për nder të 8 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, në Komunën e Gjakovës, bëhen Homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve, Mejë, Çabrat, ora 09;30)

- Sipas Vendimit të Qeverisë së Kosovës do të bëhet parakalimi i kuadrateve të FSK-së dhe njësive të Policisë së Kosovës (parakalimi përcillet edhe me aktivitete të tjera akrobatike të kadetëve si dhe të përcillet nga bendi muzikor i FSK-së, sheshi Nëna Tereza, ora ora 10.00).

- - Hapet Ekspozita e Librit “Kosova në Udhën e Pavarësisë”.(Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, në ora 10:00)

- Bëhen homazhe para varrit të Presidentit Ibrahim Rugova, ora 11:00)

- Bëhet Nënshkrimi i Marrëveshjes me KRU \"Radoniqi\" – Bashkë investimi ne Realizimin e Projektit \"Ekzekutimi i Fazës së dytë të Përpunimit të Ujit të Pijes”.(Kabineti i Kryetares, ora 11;30)

- Bëhen homazhe para varrezave të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari, Prekaz, ora 12:00)

- Ansambli SHOTA do të defilojë në sheshet “Zahir Pajaziti”, “Nënë Tereza” dhe “Ibrahim Rugova”, ora 12:00)

- Bëhet Përurimi i rrugëve në Rogovë, ora 12:30)

- Lëvizja VETËVENDOSJE!, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe NISMA për Kosovën, organizojën protestë kundër qeverisë së Kosovës, duke kërkuar nga ajo që të dorëhiqet.(Para Bibliotekës Kombetare, ora 14;00)

- Mbahet Koncert Festiv.(Pallati i Kulturës, Gjakovë, ora 18;00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq: Baletin “Dasma” me regji e koreografi të Mehmet Ballkan,Teatrin Kombëtar, ora 20:00)

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)