25 Mars 2023

Shell shënoi rënie të fitimeve me 71 për qind

Amsterdam, 4 shkurt - Kompania mbretërore holandeze "Shell" ka njoftuar se ka shënuar rënie të fitimeve me 71 për qind nga viti në vit në 4.8 miliardë dollarë në vitin 2020.

Fitimet e kompanisë në tremujorin e katërt shënuan rënie me 87 për qind nga një vit më parë për shkak të konsumit të dobët të energjisë për shkak të pandemisë.

Kompania gjithashtu nënvizoi se çmimet e gazit të lëngshëm natyror (LNG) ishin dukshëm më të ulëta në tremujorin e katërt të vitit 2020.

"2020 ishte një vit i jashtëzakonshëm. Ne ndërmorëm veprime të vështira por vendimtare dhe kemi demonstruar shpërndarje operative mjaft elastike duke u kujdesur për njerëzit, klientët dhe komunitetet tona", deklaroi Ben van Beurden, drejtor i përgjithshëm i "Shell"-it.

"Ne do të dalim nga 2020 me një bilanc më të fortë, të gatshëm për të përshpejtuar strategjinë tonë dhe të krijojmë të ardhmen e energjisë. Jemi të përkushtuar në politikën tonë progresive të dividentit dhe presim që të rrisim dividentin tonë të dollarit amerikan për aksion me rreth 4 për qind nga tremujori i parë i vitit 2021", tha Beurden.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00)