31 Mars 2023

Pastrohet dhe dezinfektohet rezervuari në Stacionin e Pompave në Shtime

Prishtinë, 15 shtator - Gjatë ditës së sotme do të pastrohet dhe dezinfektohet Stacioni i Pompave në Shtime, rezervuari me kapacitet V=500 m³ në rrugën  “Isa Boletini ” dhe rrjetin kryesor nga Stacioni i Pompave deri te rezervuari me V=500 m³ me L=1200m’ ,Ø 225 mm si dhe rrjetin në drejtimin tjetër nga Stacioni i Pompave deri te rezervuari te Pishat me V= 320 m³ me L=2800 m’ me Ø 200 mm.

Po ashtu edhe gjatë ditës së nesërme 16 shtator 2022 do të vazhdojmë me pastrimin dhe dezinfektimin e rezervuarëve të tjerë në komunën e Shtimes.

Krahas pastrimit të rezervuarëve si domosdoshmëri për cilësi më të mirë të ujit të pijshëm, do e kemi në dispozicion edhe cisternën/autobot për konsumatorët deri në përfundimin e pastrimit të të gjithë rezervuarëve në komunën e Shtimes.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)