22 Mars 2023

Kryeministri Kurti vizitoi fabrikën e këpucëve në Ferizaj

Ferizaj, 1 shkurt - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizituan sot fabrikën e këpucëve “në Ferizaj, mbështetur nga Qeveria nëpërmjet masës 2.1 të Pakos së Ringjalljes Ekonomike.

Kryeministri falënderoi prodhuesin vendor ‘’Hit Shoes’’ për zellin që të kontribuojë në ekonominë e Kosovës, me prodhimtari , eksporte edhe me punësim të popullsisë sonë.

Ai u njoftua nga Xhevat Gashi për prodhimtarinë e kësaj fabrike e cila ka shënuar suksese sidomos në vitet e fundit.

U vlerësua mbështetja prej rreth 70 mijë eurosh nga masa 2.1 e Pakos së Ringjalljes Ekonomike, që ka ndihmuar që kjo ndërmarrje të jetë e suksesshme.

‘’Shumë fabrika të vogla e bëjnë të madhe ekonominë e Republikës së Kosovës, dhe si qeveri, unë si Kryeministër e Ministri i Financave natyrisht se do jemi gjithmonë pranë prodhuesve tanë të cilët në këtë mënyrë edhe po e përmirësojnë imazhin e Kosovës, sepse cilësia e prodhimeve të tyre është e garantuar’’, është shprehur ai.

Kryeministri vlerësoi faktin që kjo kompani ka shkuar edhe në panaire ndërkombëtare, përfshirë atë në Las Vegas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si dhe Garda të Italisë, që është panairi më prestigjioz sa i përket këpucëve dhe mbathjeve në përgjithësi.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)