25 Shkurt 2024

Sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe vapë

Prishtinë, 20 korrik - Në parashaikimin e motit për sot dhe nesër Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se do të mbajë mot me diell dhe vapë.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-35 gradë Celsius.

Indeksi UV ne vlerat ekstreme , prandaj këshillohet respektimi i IKSHP nga ora 10-16 të mos jemi ne kontakt direkt me rrezet e diellit ose të bartim masat mbrojtëse.

Edhe ditët tjera parashihen të jenë me vapë prandaj kujdes për gjitha moshat , sidomos  shtresa e popullatës që kanë probleme me sëmundje kronike.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)