22 Mars 2023

Bie çmimi i gazit në Europë, pas më shumë se 1 viti

Frankfurt, 17 shkurt - Çmimet e gazit natyror në Europë kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët në gati 18 muaj.

Çmimet bazë të shitjes me shumicë të gazit ranë pothuajse 5% të premten për të arritur në 49 € (52 dollarë) për megavat orë, niveli i tyre më i ulët që nga shtatori 2021 dhe një pjesë e nivelit më të lartë të të gjitha kohërave prej 320 € të arritur në gusht të vitit të kaluar, sipas të dhënave nga Independent Commodity.

Është një kthesë e jashtëzakonshme për një kontinent që, vetëm pak muaj më parë, u përball me mungesa dhe ndërprerje të mundshme, pasi Rusia dikur furnizuesi i saj më i madh  uli në mënyrë drastike eksportet e gazit në Europë si hakmarrje për sanksionet e BE-së për luftën e saj në Ukrainë.

Çmimet janë ulur nga moti jashtëzakonisht i ngrohtë këtë dimër, si dhe nga përpjekjet e rajonit për të kursyer gazin, për të gjetur furnizues alternativë dhe për të mbushur objektet e ruajtjes. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)