22 Mars 2023

Sistemi bankar në SHBA mbetet i sigurt

Washington, 16 mars - Një javë pas falimentimit të dytë më të madh në sistemin bankar amerikan, Sekretarja e Thesarit Janet Yellen i tha Komisionit të Senatit për Financat se sistemi bankar i vendit "mbetet i fortë" dhe amerikanët "mund të jenë të sigurt" për depozitat e tyre.

Zonja Yellen është zyrtarja e parë e administratës së presidentit Biden që përballet me ligjvënësit lidhur me vendimin për të mbrojtur paratë e pasiguruara në dy banka rajonale të falimentuara, një lëvizje që disa vëzhgues e kanë kritikuar.

"Qeveria ndërmori veprime vendimtare dhe të fuqishme për të forcuar besimin e publikut" në sistemin bankar të SHBA-së, tha zonja Yellen në dëshminë e saj.

"Unë mund t'i siguroj anëtarët e Komisionit se sistemi ynë bankar mbetet i shëndoshë dhe se amerikanët mund të ndihen të sigurt se depozitat e tyre do të jenë aty kur ata të kenë nevojë për to", tha ajo.

Banka Silicon Valley me qendër në Santa Clara, Kaliforni, falimentoi pasi depozituesit nxituan të tërhiqnin paratë mes shqetësimeve për problemet e bankës. Dy ditë më pas, u mbyll edhe Banka “Signature” e Nju Jorkut.

Departamenti i Drejtësisë dhe Komisioni i Letrave me Vlerë kanë nisur hetimet për falimentimin e Bankës Silicon Valley.

Seanca e së enjtes ishte planifikuar për të diskutuar projekt-buxhetin e Presidentit Joe Biden, por me falimentimin e papritur të bankës së 16-të më të madhe të vendit, zonja Yellen nuk mund t’u shmangej pyetjeve mbi procesin e vendimmarrjes së qeverisë për të ndihmuar bankën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)