04 Qershor 2023

Edhe Maqedonia po përballet me mungesë të punëtorëve

Shkup, 2 korrik - Maqedonia e Veriut po përballet me mungesë të punëtorëve nëpër disa fusha të ndryshme veprimtarie.

Sektori i industrisë së prodhimit dhe guroreve duke se mbeten sektorët më të padëshiruar për punë.

Në periudhën janar – maj të këtij viti, krahasuar me pesë muajt e parë të vitit të kaluar, numri i punëtorëve është më i ulët për dy përqind.

Numri i punëtorëve në sektorin e minierave dhe guroreve në maj 2022, krahasuar me majin 2021, shënoi një rënie prej 2.5 përqind, në sektorin e industrisë përpunuese një rënie prej 1.7 përqind si dhe në sektorin e furnizimit me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar një rënie prej 1.2 përqind.

Sipas ESHS-së, tek grupet kryesore industriale, numri i punëtorëve në industri në maj të vitit 2022, krahasuar me majin 2021, ka një rënie te Energjia me 5,1 % dhe Mallrat e konsumit jo të qëndrueshme me 5,5 %, ndërsa rritje ka tek produktet e ndërmjetme, përveç energjisë me 1,0 %, produkteve kapitale me 2,0 % dhe mallrave të qëndrueshme konsumatore me 2,4 %.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2023 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të debatohet për situatën në veri të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra për karrierë dhe alumni e Universitetit të Prizrenit organizon Panairin e Punës dhe Karrierës. (Galeria Shopping Mall, ora 10:00)

 - Organizohet përurimi i bustit të heroit Adem Ukëhaxhaj. (Fshati Carrabreg, pranë Ambulantes  ora 10:30)

- Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit dhe Bashkësinë Islame të Hanit të Elezit, organizojnë aktivitetin e dhurimit të gjakut. (Qendra e Kulturës "Imri Curri" në Han të Elezit, ora 11:00)

- Organizata Plus Kult organizon promovimin e krijimtarisë letrare të poetit Ahmet Pllana, në shenjë të 50 Vjetorit të krijimtarisë. (Salla e Plus Kult në Shtëpinë e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në sallën e Asamblesë Komunale organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar atdhetarit, Adem Ukëhaxhaj. (Asamblea Komunale e Pejës, ora 14:00)

- Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizon promovimin e antologjisë poetike "Girl of Monday",  e cila vjen në tri gjuhë: shqip, holandisht dhe anglisht. (Objekti i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, ora 18:00)