31 Maj 2023

Mbahet seminari për kultivarët e rrushit rezistente ndaj sëmundjeve

Prishtinë, 16 mars - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, konkretisht Departamenti i Vreshtarisë dhe Verëtarisë në Rahovec në bashkëpunim me Shoqërinë për prodhimin e fidanëve të hardhisë “VCR – Raushedo”, si dhe përfaqësuesin e kësaj shoqërie për Kosovë dhe Shqipëri “Agroherbal” Sh.P.K organizuan seminarin me titull “Kultivarë hardhie tejet të qëndrueshëm ndaj sëmundjeve & Klone të përzgjedhura nga kultivar hardhish shqiptare”.

Në fjalën e tij të rastit, Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci i përgëzoi organizatorët dhe të pranishmit për punën e tyre, si dhe përshëndeti në veçanti Akademik Eugenio Sartori, Prof. Dr. Andrea Shundi dhe Agronom Arif Daçi për sensibilizimin e kultivimit në trojet Shqiptare të varieteteve të hardhisë së rrushit rezistente ndaj sëmundjeve.

“Kultivimi i hardhisë së rrushit, prodhimi i verës dhe produkteve tjera nga rrushi dhe vera në Kosovë ngjan me ato të trevave tjera shqiptare dhe ballkanike më shumë se 2000 vjet lashtësi të kultivimit të hardhisë. Andaj, duke u nisur nga këto që u thanë në këtë seminar, koleksionet varietore rezistente ndaj sëmundjeve të kultivuara dhe ato që priten të mbillen së bashku me klonet e përzgjedhura të varieteteve autoktone, si Vranç e Dibrak do të paraqesin një platformë të re për promovimin dhe prezantimin e verërave Kosovare në tregun vendor, tregjet Rajonale, Evropiane dhe Botërore”, u shpreh Ministri Peci.

Ministri Peci gjithashtu tha se mbështetja e MBPZHR-së për sektorin e vreshtarisë dhe verëtarisë ndër vite nuk ka munguar.

“Nga fillimi i aplikimit të programeve mbështetëse të Ministrisë për Grante dhe Subvencione afërsisht 25 milionë Euro janë investuar në këtë sektor. Ministria e Bujqësisë ka investuar në ndërtimin, mirëmbajtjen dhe përforcimin e Regjistrit elektronik të Vreshtave dhe Sistemin për Menaxhimit të Cilësisë së verës duke zbatuar praktikat më të mira të vendeve Evropiane.''

''Vitin e kaluar është miratuar Ligji për Pijet e Forta Alkoolike, ndërsa Ligji i ri për Verërat ka kaluar në lexim të parë së shpejti edhe ai do të miratohet, e kjo tregon përkushtimin e MBPZhR-ja në krijimin e legjislacionit dhe kompletimin e tij.''

''Andaj, duke parë rëndësinë dhe veçantinë që vreshtat e Rahovecit kanë, nuk është i tepruar propozimi që zona e vreshtave të Rahovecit të shndërrohet në një zonë të mbrojtur nga UNESCO”, tha në përfundim të fjalimit të tij Ministri Peci.

Ndryshe, Republika e Kosovës ka një sipërfaqe me vreshta rreth 3,461 ha. Shtrirja e vreshtave është e kufizuar në disa komuna, siç janë: Rahoveci, Suhareka, Prizreni, Gjakova, Malisheva, Istogu, Peja e Klina.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 maj 2023

- Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor RYCO në partneritet me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës dhe Deutsche Welle, mbajnë konferencën përmbyllëse të ciklit të dytë të programit “Transmetuesit e Paqes: Fuqizimi i gazetarëve të rinj si raportues të paqes”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 9:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike shënon Ditën Botërore pa Duhan me moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”. (Ndërtesa e Institutit, ora 10:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” do të ndërmarrë aksion për shkyçje në tri objekte banesore në Prishtinë. (Nisja e organizuar nga objekti i KRU “Prishtina”, Emshir, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla salla C 301, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, raporton në Komisionin për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare, të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Promovohet libri "E vërteta e aktorit" e autorit Naim Berisha. (Amfiteatri i Bibliotekes Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, mban konferencë për medie lidhur me situatën aktuale në veri. (Selia e LDK-së te Qafa, ora 13:30)