25 Mars 2023

Çmimet e ushqimeve, rekord botëror

Romë, 7 janar - Çmimet e ushqimeve arritën një rekord të ri gjatë dhjetorit të 2010-s, të paktën sipas Organizatës Botërore të Ushqimit dhe Agrikulturës.

Indeksi i çmimeve tejkaloi edhe rekordin e mëparshëm, të vendosur në vitin 2008, duke shkaktuar protesta të fuqishme në disa vende në botë.

Sheqeri dhe drithërat janë produktet që kanë pësuar rritjen më të madhe, ndërsa rritja e çmimeve të naftës do të shtrenjtojë edhe më shumë koston për fermat.

Për fat të mirë, pavarësisht rritjes rekord, elementët që shkaktuan krizën ushqimore të viteve 2007-08, si mungesa e prodhimit në vendet e varfëra nuk janë aktualisht prezent. Kjo redukton rrezikun e turbullirave të reja. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00)