01 Prill 2023

Turqia serish goditet nga një tjetër tërmet 7.7 ballë

Ankara, 6 shkurt - Turqia ka marrë një tjetër goditje të rëndë pak më parë, teksa është regjistruar një lëkundje pas tërmetit shkatërrues të mëngjesit.

Sipas mediave vendase, tërmeti ka ndodhur pak minuta më parë me magnitudë 7.7 ballë, ndërsa epiqendra ka qenë në Turqinë qendrore.

Agjencia për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave të Türkiye-s (AFAD), njoftoi se magnituda e tërmetit që ndodhi në rajonin Pazarcık në qytetin Kahramanmaraş rreth orës 04:17 është revizionuar në 7.7 ballë pas punimeve të detajuara sizmilogjike, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga llogaria e saj në median sociale, AFAD tha se "Forca e tërmetit që ndodhi këtë mëngjes sot në rajonin Pazarcık (Kahramanmaraş) rreth orës 04:17 është revizionuar në 7.7 ballë me punimet e detajuara sizmilogjike".
 
Ndërsa disa orë me herët Turqia u godit nga një termet 7.8 balle i cili la të paktën 500 të vdekur, teksa mijëra gjenden ende poshtë rrënojave të shkatërrimit që la pas tërmeti 7.8 ballë në Turqinë juglindorë në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Lëkundjet u ndjenë pak pas orës 4 të mëngjesit të së hënës me orën lokale, 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi, provincën Gaziantep, në një thellësi prej 24.1 kilometrash (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS). Nurdagi ndodhet përgjatë kufirit Turqi-Siri dhe tërmeti u ndje në disa vende të rajonit, duke përfshirë Sirinë dhe Libanin.
    

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)