29 Maj 2023

Tërmeti me magnitudë prej 5.2 ballë goditi Japoninë

Tokio, 11 maj - Një tërmet me magnitudë paraprake prej 5.2 ballë goditi Japoninë lindore herët të enjten, duke përfshirë prefekturën Chiba dhe qendrën e Tokios, duke lënë disa të plagosur, sipas agjencisë japoneze të motit dhe autoriteteve lokale.

Sipas Agjencisë Meteorologjike, tërmeti i orës 4:16 të mëngjesit regjistroi shkallën 5 më të lartë të shkallës së intensitetit të tërmetit prej 7 në Kisarazu dhe 5 më të ulët në Kimitsu, si në prefekturën Chiba, dhe 4 në zonat përfshirë repartet Chiyoda dhe Shinagawa të Tokios.  

Agjencia përcakton një 5 të lartë në shkallën shindo si një situatë në të cilën shumë njerëz e kanë të vështirë të ecin. Sipas agjencisë, ishte hera e parë që nga marsi i vitit 2012 që prefektura e Chiba ishte tronditur nga një tërmet i shkallës së lartë 5.

Agjencia paralajmëroi se tërmete në shkallë të ngjashme mund të ndodhin për rreth një javë.

Tërmeti ka qenë 4 ballë në Mihama Ward në qytetin e Chiba dhe disa reparte në Yokohama dhe Kawasaki.

Dy gra pësuan lëndime të lehta në prefekturën Chiba, dhe dy persona të tjerë u plagosën në prefekturën ngjitur të Kanagawa, duke përfshirë një burrë që u godit nga një dritë tavani që bie ndërsa ai ishte duke fjetur.

Disa shërbime hekurudhore të Japonisë Lindore që përshkojnë prefekturën e Chiba, përfshirë linjat Uchibo dhe Sotobo, u anuluan ose u vonuan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)