26 Shkurt 2024

Tërmeti me magnitudë 6,8 ballë godet Kinën

Pekin, 5 shtator - Një tërmet i fuqishëm goditi Kinën jugperëndimore në orët e pasdites.

Sipas Qendrës së Rrjeteve të Tërmeteve në Kinë, tërmeti me magnitudë 6,8 ballë ka ndodhur afër qarkut Luding në provincën autonome tibetiane Ganzi në një thellësi prej 16 kilometrash.

Qendra raportoi tërmetin rreth orës 12:52 sipas kohës lokale.

Transmetuesi publik kinez CGTN raportoi se lëkundjet e fuqishme u ndien edhe nga banorët në qytetin Chengdu, pranë qarkut Luding.

Deri më tani nuk është raportuar për viktima.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)