01 Prill 2023

Sot nis samiti i liderëve të BE-së

Bruksel, 9 shkurt - Krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të takohen sot për të diskutuar mbi migracionin, çështjet ekonomike dhe mbështetjen e bllokut për Ukrainën, transmeton Anadolu.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy pritet të marrë pjesë personalisht në samit pas ftesës së Charles Michel, presidentit të Këshillit Evropian, por prezenca e tij nuk është konfirmuar zyrtarisht për arsye sigurie.

Udhëheqësit do të vlerësojnë situatën në Ukrainë dhe masat e mëtejshme për të mbështetur Kievin, tha një zyrtar i BE-së në kushte anonimiteti.

Përveç ndihmës ushtarake, ata do të flasin për mënyrën e përdorimit të aseteve ruse me vlerë 300 miliardë euro që janë ngrirë për shkak të sanksioneve për luftën e saj kundër Ukrainës.

Ata gjithashtu do të shqyrtojnë masat e mëtejshme kufizuese kundër Moskës, ndërsa blloku planifikon të vendosë raundin e dhjetë të sanksioneve përpara përvjetorit të parë të luftës më 24 shkurt.

Çështjet ekonomike do të jenë pika e dytë në agjendën e liderëve të BE-së, me fokus në strategjinë e re për mbështetjen e industrisë evropiane në përgjigje të Aktit të Reduktimit të Inflacionit të shpallur së fundmi në SHBA.

Brukseli ka frikë se legjislacioni i ri, i cili synon të nxisë energjinë e pastër dhe të reduktojë kostot e kujdesit shëndetësor, u jep bizneseve amerikane avantazh të padrejtë.

Udhëheqësit do të debatojnë gjithashtu mbi temën e menaxhimit të migracionit.

Kancelari austriak Karl Nehammer kërcënoi sot se do të vërë veton ndaj deklaratës përfundimtare të samitit nëse anëtarët e BE-së nuk angazhohen për të forcuar kufijtë e jashtëm.

Në fillim të kësaj jave, Austria, Danimarka, Estonia, Lituania, Letonia, Malta, Greqia dhe Sllovakia i kërkuan në një letër të përbashkët Komisionit Evropian të paraqesë planet për rritjen e kontrollit kufitar dhe përshpejtimin e dëbimeve të azilkërkuesve të refuzuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)