08 Dhjetor 2023

SHBA: Nuk ka asnjë tregues se Rusia është përgatitur të përdorë armë bërthamore

Washington, 5 tetor - Vladimir Putin ka nënshkruar ligjet, duke finalizuar aneksimin e kryer në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë indikacion se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën, megjithë “shpërthimet bërthamore” nga Moska, tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë.

Vladimir Putin ka përshkallëzuar luftën shtatë mujore në Ukrainë me një mobilizim ushtarak dhe paralajmërime për përdorimin e armëve bërthamore.

“Ne e marrim shumë seriozisht çdo armë bërthamore këtu, por dua të them… se ne nuk kemi parë ndonjë arsye për të rregulluar qëndrimin tonë strategjik bërthamor, as nuk kemi ndonjë indikacion që Rusia po përgatitet të të përdorë menjëherë armë bërthamore”, u tha Jean-Pierre gazetarëve.

Ajo vjen pasi Kremlini tha se nuk dëshironte të merrte pjesë në “retorikën bërthamore” të përhapur nga Perëndimi pas një raporti mediatik se Rusia po përgatitej të demonstronte gatishmërinë e saj për të përdorur armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)