26 Mars 2023

Një tërmeti me magnitudë 5.7 ballë godet Italinë

Romë, 9 nëntor - Italia Qendrore është zgjuar mëngjesin e kësaj të mërkure nga dridhjet e forta të një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 5.7 ballë.

“La Repubblica” shkruan se epiqendra ka qenë në bregun e Pesaros në një thellësi prej 8 kilometrash. Tërmeti, megjithatë, është ndjerë edhe në Romë, Firence, Bolonja dhe Italinë veriore.

Mediat italiane shkruajnë se tërmeti u pasua nga dy të tjerë me magnitudë më të ulët (3.1 dhe 3.4). Raportet e Ingv mbërritën pak pas orës 7 dhe u perceptuan qartë në zona të ndryshme të Rajonit.

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë raportoi se ka pasur tërmete të shumta në brigjet e Marche-Pesaro.

Njerëzit dolën në rrugë dhe shumë telefonata u raportuan për dëmtim të banesave, kryesisht çarje të mureve dhe bllokim ashensorësh.

Transporti  hekurudhor u pezullua si masë paraprake në Ankona, për shkak të dyshimeve për dëmtim të binarëve derisa të kryen kontrollet.

Kryetari i bashkisë së Senigallia në provincën e Ankonës, Massimo Olivetti, ka urdhëruar mbylljen e shkollave dhe të të gjitha instuticioneve për të verifikuar qëndrueshmërinë e ndërtesave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00)