23 Shtator 2023

Në 24 orët e fundit Ukraina godet 9 objektiva ajrore të pushtuesve rusë

Kiev, 20 prill - Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës ka njoftuar se ka rrëzuar 1 avion, 1 helikopter, 1 mjet fluturues të armatosur pa pilot, 5 mjete fluturues pa pilot dhe 1 raketë lundrimi të Rusisë.

Në deklaratën e bërë nga Komanda e Forcave Ajrore, thuhet se Forcat Ajrore të Ukrainës vazhdojnë të shkatërrojnë gjithnjë e më shumë objektiva ajrore të armikut duke përdorur raketat ekzistuese anti-ajrore të prodhimit vendas dhe të huaj dhe armët e tyre kundërajrore.

Komanda bëri të ditur se në 24 orët e fundit janë goditur 9 objektiva të pushtuesve rusë, përkatësisht 1 avion, 1 helikopter, 1 mjet fluturues të armatosur pa pilot, 5 mjete fluturues pa pilot dhe 1 raketë lundrimi të Rusisë.

Kurse zëvendëskryeministrja ukrainase Irina Vereshchuk njoftoi se është arritur një marrëveshje paraprake me Rusinë për hapjen e një korridori humanitar për evakuimin e civilëve nga qyteti i Mariupolit.

Zyrtarja ukrainase e përshkroi situatën humanitare në Mariupol si "katastrofike".

Nga ana tjetër, Kryetari i bashkisë së Mariupolit, tha se shpresojnë që sot të evakuojnë 6 mijë persona me 90 autobusë nga qyteti.

Kryebashkiaku tha gjithashtu se rreth 100.000 njerëz janë ende nën rrethim në qytet.

Vereshchu kishte deklaruar dje se nuk ishte mundur të arrihej një marrëveshje në korridoret humanitare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)