23 Shtator 2023

Marti do të flas para Komitetit për Politikë të Jashtme të PE-së

Bruksel, 10 mars - Raportuesi i Këshillit të Evropës, Dik Marti, do të flas sot në një seancë të mbyllur para Komitetit për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian lidhur me akuzat për tregti organesh të cilat spikatin në raportin e tij të miratuar nga Asamblea e Përgjithshme të Këshillit të Evropës.

Parlamenti Evropian disa herë ka kërkuar që senatori Dick Marty të flasë para Komitetit për Politikë të Jashtme e këtij organi. Disa anëtarë të këtij Komiteti si Doris Pak, Hanes Svoboda dhe eurodeputeti Bernd Posellt i kanë marrë me dyshim akuzat e Martit lidhur me trafikim organesh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)