25 Mars 2023

Macron, Scholz dhe Draghi vizitojnë Ukrainën

Kiev, 16 qershor - Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri italian Mario Draghi kanë marrë trenin gjatë natës për në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev për të treguar mbështetjen e tyre.

Ukraina ka kritikuar Francën, Gjermaninë dhe në një masë më të vogël Italinë, për zvarritje të mbështetjes së tyre duke i akuzuar se janë të ngadaltë në dërgimin e armëve dhe se i kanë vënë ekonomitë e tyre përpara sigurisë së Ukrainës.

Tre liderët kombëtarë më të fuqishëm të Bashkimit Evropian po punojnë për një front të bashkuar.

Vizita vjen një ditë përpara se Komisioni Evropian të vendosë të bëjë një rekomandim mbi statusin e Ukrainës si një kandidate për anëtarësim në BE.

Para udhëtimit, Presidenti Macron tha: Ne jemi në një pikë kur duhet të dërgojmë sinjale të qarta politike, ne evropianët, ndaj Ukrainës dhe popullit të saj, kur ajo po reziston heroikisht.

Kjo rezistencë e ukrainasve ka qenë shumë e varur nga mbështetja ushtarake e huaj.

Paketa e fundit e ndihmës amerikane është shumë e nevojshme. Ai përfshin artileri, fishekë dhe sisteme mbrojtëse detare me fuzhnjë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00)