26 Shkurt 2024

Greqia tronditet nga dy tërmete

Athinë, 31 gusht - Një tërmet i dyfishtë i fortë ka ndodhur pak më parë në ishullin e Samos me një diferencë prej 14 minutash.

Lëkundje e parë sizmike prej 4.7 Rihter ndodhi në orën 12:56, 14 kilometra në jug-perëndim të Pythagorion Samos, dhe u ndje edhe në Dodekanez.

Sipas mediave vendase, tërmeti i dytë me magnitudë 5 ka ndodhur në orën 13:10. Lëkundjet sizmike, sipas dëshmitarëve, janë ndjerë në ishull, por deri më tani nuk raportohet për dëme materiale apo të lënduar.

Instituti Sizmologjik Euro-Mesdhetar regjistroi tërmetin me magnitudë 4.9 Rihter. Gjatë kësaj jave vendi fqinj është lëkundur nga disa tërmete të lehta të cilat nuk kanë patur dëme materiale apo të lënduar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)