23 Shtator 2023

Evropë, Dita ndërkombëtare e emigrantëve, priten protesta

Bruksel, 1 Mars - Sot gjatë ditës emigrantët në shumë vende të Europës do të dalin në protesta, për nder të Ditës Ndërkombëtare të Emigrantëve.

Qëllimi i kësaj greve vjen si rezultat i lëvizjes së njohur “24 orë pa ne” që është refreni i emigrantëve nga çdo transaksion financiar që të mos shpenzohet asnjë euro e vetme në vende si: Franca, Italia, Spanja, Gjermania, Belgjika dhe Greqia.

Ndërkaq mediat e huaja bëjnë të ditur se në Francë dhe Gjermani, emigrantët pritet të mos shkojnë në punë.

Nisma e nisur nga Franca nëpërmjet Facebook, u përhap shpejt me iniciativën e qytetarëve edhe në vendet e tjera duke mbërritur edhe në Greqi. Mesazhi i kësaj dite është që emigrantët të mos shpenzojnë asnjë euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)