31 Mars 2023

Prindërit dhe nxënësit e shkollës “Faik Konica”, kërkojnë hapjen e shkollave

Prishtinë, 26 shtator - Këshilli i Prindërve të shkollës “Faik Konica” në Prishtinë, bashkë me disa nxënës të kësaj shkolle, kanë protestuar në lidhje me grevën e gjithmbarshme që po mbahet në sektorin e arsimit.

Prindërit kanë kërkuar që sa më shpejt të hapen shkollat në mënyrë që të fillojë mësimi normalisht për fëmijët e tyre.

Një nga ta, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës dhe Sindikata e Arsimit, ta gjejnë një zgjidhje që nxënësit të kthehen në shkolla.

“Nuk jemi kundër mësimdhënësve, qëllimi është që të fillojë mësimi, t’i bëjmë me dije që ne prindërit nuk mund të rrimë duarkryq në mes të kësaj katrahure të tyre, duke filluar këtu me lutje për mësimdhënësit, pastaj me hapa të tjerë për qeverinë dhe SBAShK-ut, që të bëjnë një zgjidhje dhe fëmijët të kthehen në shkollë, është java e katërt dhe kjo është e patolerushme. Nuk kërkojmë fajtorë, duam zgjidhje”, ka thënë njëri nga prindërit.

Për grevën në arsim, një nga protestueset e ka fajësuar SBAShK-un.

“Një muaj ditë pa shkolla, as lufta nuk i ka ndalur, as një rrezik s’i ka ndalur, e ju në paqe pa shkolla. Turp për sindikata”, ka thënë ajo.

Kurse Remzi Kica, i cili kishte qenë profesor në të kaluarën tash në pension, ka thënë se me dëshirë do të kthehej të jepte përsëri mësim, vetëm që nxënësit të kthehen në shkolla.

“Meqë vetë i përkas profesionit të tillë iu kisha lutur çdo mësuesi e arsimtari, për hir të fëmijëve, t’i vendosim pikë kësaj gjëje… Me dëshirë do të kthehesha të jepja Fizikë përsëri”, ka thënë Kica.

Grevat e sindikatave kanë filluar që nga data 25 gusht e këtij viti dhe janë duke vazhduar ende. Kërkesë kryesore e tyre është shtesa prej 100 eurosh, deri në miratimin e Ligjit të Pagave, i cili tashmë është në konsultim publik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)