25 Mars 2023

Kryeministri Kurti vizitoi Shkollën Model "Qamil Batalli" në Prishtinë

Prishtinë, 1 prill -  Kryeministri në detyrë Albin Kurti së bashku me Ministren në detyrë të Arsimit, Shëndetësisë, Teknologjisë dhe Inovacionit, znj. Hykmete Bajramin dhe zëvendësministrin në detyrë, Jusuf Thaçi, u takuan me Drejtorin e Shkollës Model “Qamil Batalli”, Liridon Maliqi, Drejtoreshën e Drejtoratit të Arsimit të Komunës së Prishtinës, znj. Shpresa Shala, Drejtorin Televiz dhe Kryeproducentin, Faik Ispahiu, Drejtoreshën Ekzekutive të “TOKA”, znj. Jehona Gjurgjeala, mësuesit e arsimtarët dhe stafin vullnetarë i cili po e realizon mësimin online.

"Si Qeveri jemi shumë të kënaqur me punën që po bëhet. Nxënësit tanë kanë mundësinë e marrjes së mësimit nga një ekip shumë mirë i përgatitur. E gjithë kjo punë e madhe po bëhet vullnetarisht", ka theksuar Kurti.

Nga java e ardhshme mësimi do të filloj 8 orë në ditë. Tani për tani nxënësit mund të marrin mësimin në gjuhën shqipe, turke dhe atë boshnjake.

"Visuri Corona në vendin tonë kryesisht po luftohet nga vullnetarët. Mobilizimi i tyre në çdo fushë na jep shpresë për shprehinë e punës dhe solidaritetin shtetëror që po e ndërtojmë", ka deklaruar ne fund Kurti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00)