02 Prill 2023

Hapet shkolla shqipe në Fulda të Gjermanisë

Frankfurt, 11 shkurt - Edhe zyrtarisht është hapur shkolla në gjuhen shqipe në Fulda të Gjermanisë.

Në këtë ceremoni mori pjesë konsulli i Republikës së Kosovës në Frankfurt, Fidan Ibrahimi dhe anëtarë të Këshillit të Shkollës Shqipe në Republikën Hessen.

Nxënësve iu dëshiroj shumë suksese!

Për këtë ka njoftuar veprimtari i dalluar i çështjes kombëtare, Ukë Blakaj, i cili është shprehur i lumtur që sot rifilloi mësimi plotesues në gjuhën shqipe në Fulda të Gjermanisë.

“Hapja e shkollës në gjuhen shqipe është një lajm i mirë dhe i gezueshëm, pasi të gjithë e dimë se sa i rëndesishme është gjuha jonë e shenjtë”, thuhet në njoftomin e Shoqatës Kulturore Shqiptare në Fulda të Gjermanisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 prill 2023

- Partia Demokratike e Kosovës organzon  "Marshin për Drejtësi". (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 14:00)

- Shënohet 33 vjetori i degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren. (Restaurant "Oferta", ora 15:00)